Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Co je strategické

HN.IHNED.CZ  10. 2. 2006
Na celém případu Arcelor se ukazuje několik zajímavých věcí. Francouzům (ale nejen jim) akvizice, fúze a přátelská či nepřátelská převzetí nijak nevadí, pokud je organizují oni sami: minulý týden zahájila BNP Paribas akvizice v italském bankovnictví.
Pak je tu důležitá otázka, co je vlastně v dnešní době strategické. Unie vznikla jako "společenství uhlí a oceli", ale je ocel vůbec ještě strategickým odvětvím? Jistě tomu tak bylo v dobách, kdy se síla státu měřila počtem tanků, děl, obrněných transportérů a železobetonových bunkrů. Dnes si všimněme, co považuje za strategické odvětví americká vláda: možná špičkový software, možná elektroniku používanou do výzkumných a satelitních projektů.
Mittal z ocelářství, které bylo až příliš rozdrobené a pod kontrolou národních států, učinil normální tržní odvětví, které podléhá globální nabídce a poptávce, podobně jako třeba elektronika nebo auta.
Mittalův úspěch stojí na tom, že měl odvahu jít včas na riskantní trhy, kam se ostatní jít báli nebo se rozhodovali příliš dlouho. Pro Mittala není ocelářství staromódní průmysl, ale moderní odvětví, které může globálně dobře fungovat, pokud se vymaní ze strategického područí státu a zbytečné regulace.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.