Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Co předvede Paroubek

HN.IHNED.CZ  31. 8. 2006

Jiří Paroubek čeká, až získá od prezidenta svůj pokus o sestavení vlády: pak všem předvede, co dovede. Jaká je budoucnost jeho a celé ČSSD? Závisí na několika věcech. Jak dlouho vydrží disciplína levicového bloku? Komunisté zatím Paroubkovi nevypověděli poslušnost. Až to udělají, bude jeho zdánlivě neotřesitelná pozice v troskách. Loučící se premiér sází na to, že zabrání předčasným volbám. Bez komunistů na to ale nemá sílu.
V kuloárech se spekuluje, že najde v pravicové stovce zběhy. Za prvé: není to jisté. Za druhé: zkušenost s případem Kalousek naznačuje, že by pak mohl mít proti sobě plné Václavské náměstí. Společnost by se ostře rozdělila, mluvilo by se o komunistickém puči. Otázkou je, zda právě po tomhle Paroubek touží. Možná má balónek se zběhy jen pomoci udržovat komunisty v jisté naději na podíl na moci.


Je možné, že sází spíš na velkou koalici ČSSD-ODS. Možná se svou účastí, možná bez ní, možná bez lídrů obou stran. Jenže jsme zase u komunistů. Ti mohou koalici zablokovat, rozhodnou-li se Paroubka podrazit a jít spolu s ODS k předčasným volbám.
Druhá lekce z případu Kalousek je také zřejmá. Neotřesitelná pozice lídra se může otřást celkem snadno. Jak důležitý bude výsledek voleb senátorů a starostů? ODS je vyhrává skoro vždy a zásadní změnu nelze čekat. ČSSD je nyní v Senátu tak slabá, že Paroubek může za úspěch prodávat každý zisk. Prohra s ODS mu vaz nesrazí. Sílu na to ale má Vojtěch Filip a jeho hlas pro předčasné volby.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.