Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Čtyři miliardy odstupného? Ano

HN.IHNED.CZ  21. 4. 2006
Lee Rymond, bývalý šéf ExxonMobilu, si odnese do důchodu v přepočtu čtyři miliardy korun. Výše odstupného vyvolala vlnu pozdvižení. Alan Murray, komentátor deníku The Wall Street Journal, však Rymondovy odměny hájí.
Zisky pro akcionáře nesouvisejí pouze s vysokými cenami ropy a pohonných hmot. Za deset let Rymondova působení se akcie olejářských společností zhodnotily v průměru o 205 procent. Akcie ExxonMobilu se ale zhodnotily o 223 procent. V absolutní hodnotě ten rozdíl představuje šestnáct miliard dolarů a z nich si Rymond odnese - čtyři procenta.
Murray argumentuje: žijeme ve světě, kde velké filmové hvězdy běžně žádají patnáct procent ze zisku, jejž má filmové studio z konkrétního filmu, a nikdo se nad tím nepohoršuje. Proč by nemohl mít hvězdný manažer čtyři procenta?
Diskuse o platech manažerů směřuje v Americe ke změně zákonů: o platech manažerů budou spolurozhodovat akcionáři, respektive budou mít poradní hlas jako v Británii. Platy manažerů dnes nepodléhají schvalování na valných hromadách; rozhoduje o nich - podobně jako u nás - výbor pro odměňování, což je odnož správní nebo dozorčí rady.
V Americe se diskutuje o tom, že valné hromady nepřiměřeně ovlivňují nátlakové skupiny akcionářů - odbory, levicoví aktivisté a ekologové. Alan Murray se toho ale neobává. Podle něj se budou akcionáři chovat racionálně a platy úspěšných manažerů se nesníží.
Obávat se mohou jenom ředitelé, kteří firmu nezhodnotili (nebo její hodnotu dokonce snížili), a přesto dnes odcházejí s miliónovými odměnami. Tuto praxi rozhodně akcionáři, získají-li větší slovo, tolerovat nebudou. A proti tomu nelze namítnout ani popel.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.