Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Dánsko jako trojí česká inspirace

HN.IHNED.CZ  15. 9. 2006
Píše se u nás, že ve Skandinávii existuje tradice menšinových vlád. Jenže to, že jsou menšinové vlády například v Dánsku běžné, souvisí s jednou ústavní maličkostí. Strana, která získá nejvíce hlasů, může začít vládnout bez toho, že by musela žádat parlament o důvěru.
Samozřejmě - pokud by jí byla vyjádřena nedůvěra, musí odejít (a je dobrou tradicí, že o rozpočtu se dohadují všechny neextrémistické strany dohromady). S tímto pravidlem už mohl Mirek Topolánek dávno normálně vládnout.
Dánsko je vůbec zemí příkladnou. V žebříčcích konkurenceschopnosti se umisťuje na nejvyšších místech. Dánové mají vysoké daně, ale velmi pružný pracovní trh. Jsou velice otevření světu, 77 procent Dánů má pozitivní vztah ke globalizaci. Před časem byl ustanoven Dánský globalizační výbor (www.globalization.dk), kterému předsedá premiér a v němž najdeme světové ekonomické experty na svobodný obchod, jako jsou Jagdish Bhagwati a Diana Farrellová, i předáky dánských odborů.
O Dánsku se v posledním čísle pozitivně rozepsal i týdeník The Economist. Země má nezaměstnanost 4,5 procenta (nejnižší za posledních třicet let), inflace je pod úrovní eurozóny a přebytek rozpočtu činí 3,9 procenta HDP. Dánskému modelu se přezdívá "flexicurity": jde o směs flexibility a sociálního zabezpečení (social security). V zemi lze propustit zaměstnance ze dne na den bez odškodného. Podpora v nezaměstnanosti je vysoká, ale omezeně dlouhá.
Dánský model má více než stoletou tradici a nesnadno se exportuje. Jenže v době stoprocentně antikonsensuální politiky, která vládne v Česku (a o které si mnoho lidí myslí, že je ta pravá ořechová), je dobré na něj upozornit.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.