Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Dejme "velké koalici" šanci

HN.IHNED.CZ  22. 11. 2006  

Ať již tomu bude říkat Mirek Topolánek jakkoli, Česku bude přece jen rok dva vládnout koalice, jejímž základem bude spojenectví ODS s ČSSD. Určitě nejde o ideální formu vládnutí. Ale mnoho kritiků velké koalice se tváří, jako by bylo bůhvíjak na výběr.
ODS nesebrala odvahu dát Paroubkovi druhý nebo třetí pokus, a zkusit se tak dostat (ústavně a relativně rychle) k předčasným volbám. Když ČSSD kvůli snazšímu rozpuštění sněmovny odmítla změnit ústavu, museli by ODS vypomoci komunisté. To se však chtělo málokomu - a komunisté to nakonec ke všemu sami odmítli.
ČSSD bývá po zásluze kritizována, že se paktuje s komunisty, že Paroubek mluví o jednolité stovce, kterou reprezentuje. Velká koalice paktování zastaví, respektive přeruší či odloží. Chceme, nebo nechceme, aby se Paroubek paktoval s komunisty? Velká koalice není žádná něčí libůstka, ale vzniká proto, že výsledek voleb byl unikátní.


Bianco šek na nicnedělání?

Když už osudí nějak namíchalo karty, můžeme zkusit z celého aranžmá vytěžit také něco pozitivního. Má se snad celý národ teď jít kvůli velké koalici kolektivně oběsit? Skepse je sice zdravá a prospěšná, ale proč dopředu říkat, že spojení ODS-ČSSD nic reformního a pozitivního prosadit nemůže, že žádná velká koalice nikdy a nikde na světě nic neprosadila apod.
Budeme-li toto tvrdit, dáváme politikům bianco šek, aby opravdu rok nebo dva nic nedělali, o nic se nesnažili a nepokusili. Však co by také dělali, když od nich nic nechceme a nečekáme? Zapomínáme, že existuje "dobrá vůle". Když ji politici najdou, prostor pro prosazení rozumných věcí je ve velké koalici obrovský. Pokud připustíme, že u politiků převažuje pouze zlá vůle a neochota zasadit se za cokoli rozumného, pak se můžeme opravdu rovnou oběsit.
Jenom namátkou: existuje bezpočet zcela neideologických témat, na kterých se politici zprava doleva mohou shodnout. I bez rovné daně, dokonce i bez snížení daní, lze daňový systém zjednodušit. Na českých byrokratických houštinách také není nic levicového ani pravicového.
Fungující právní stát a vymáhatelnost práva potřebuje "konzervativní" Anglie i "levicová" Skandinávie. Předvolební fiskální výron schválily všechny strany svorně; dvě velké ho teď mohou zrušit. Když se zavedou platby u lékaře nebo zvýší věk pro odchod do důchodu, bude to rovněž dobře.


Rakousko není katastrofa

Uvádět Rakousko jako odstrašující příklad toho, kam vedou velké koalice, není přesné. Tamější politická kultura není zrovna vábná (od Kurta Waldheima přes přílišný korporativismus až po Jörga Haidera). Nezapomínejme ale, že Rakousko je jedna z nejbohatších zemí na světě. A kde Rakousko bývalo po válce a mezi válkami!
Mocenský pakt mezi Zemanovou ČSSD a Klausovou ODS, tedy skrytá velká koalice z let 1998 - 2002, byl z mnoha důvodů či principů hanebný a odpudivý. Ne však proto, že se nepodařilo prosadit vůbec nic: Zeman zprivatizoval banky i Transgas a rozjel úspěšný systém investičních pobídek.


Rovnovážné postavení

Důležité pochopitelně je, aby nové aranžmá nabízelo sociálním demokratům takové postavení, aby se cítili za společnou vládu zodpovědní. Bude-li to tak, že ČSSD bude mít ve vládě postavení "vnitřní opozice", která nebude mít zájem na čemkoli pozitivním, pak je to aranžmá opravdu marné.
Dočasná velká koalice se může projevit rozumně ještě v jednom: ve zchlazení horkých hlav, i když jen krátkodobém. Dnešní permanentně vyšponované, nenávistné a rozzuřené volební kampaně, které asistují některá média a část policie, musí mít už každý normální člověk plné zuby. Když to na chvíli opadne, bude to opět jen dobře.
A v neposlední řadě lze v důsledku velké koalice čekat oživení a obohacení vnitřního života politických stran. Tím, že bude parlamentní většina víc než pohodlná (a tím, že je velká koalice řešení sporné a kontroverzní), mohou vzniknout silné názorové proudy uvnitř obou velkých stran. Obě partaje se tak více otevřou svobodné diskusi a přestanou vypadat jako tupé kasárenské šiky. To je do budoucna vhodné aktivum.
Skutečně: teď jde především o dobrou vůli.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.