Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Dobré a špatné odposlechy

HN.IHNED.CZ  20. 1. 2006
Ve většině známých případů odposlechů se dostaly na veřejnost rozhovory lidí, kteří byli či jsou evidentně do něčeho nepěkného namočeni. Takže to vypadá, že ti, co médiím anonymy posílají, jednají vlastně ve veřejném zájmu.
Platí to pro odposlechy rozhovorů poslance Vladimíra Doležala s kontroverzním podnikatelem Ivo Rittigem, ale hlavně pro odposlechy aktérů korupčních afér v českém fotbale. Ty důkladně obnažily situaci v naší kopané. A každý, kdo se někdy myje, ví, že obnažení je počátkem očisty.
Novináři se mají radovat z přísunu všeho tajného. Ale máme se stejně radovat z hlediska občanského, z pohledu právního státu? Co když za chvíli začne bulvár uveřejňovat odposlechy hovoru politiků s milenkami?
Co když se začnou objevovat rozhovory politiků o jiných politicích, třeba o taktice při projednávání rozpočtu, a kdoví co všechno dalšího? Policie by měla únikové kanály zabezpečit a oznámit, jak dopadlo vyšetřování úniků. Požadavek ODS je v tomto ohledu správný.
Ať přitom policie ale hlavně vyšetřuje u sebe. Pokud totiž naší policii někdy vadí úniky informací, vrhne se na novináře, kteří je získali. Novinář za to ale nemůže, v ten moment je jeho povinností uveřejnit, co má.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.