Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Dohoda, či kamufláž?

HN.IHNED.CZ  14. 11. 2006
Kdybychom za poslední půlrok nezažili už tolik pseudozvratů, mohli bychom včerejšek označit průlom. Po setkání s Jiřím Paroubkem totiž premiér a šéf ODS Mirek Topolánek otočil a řekl, že do dvou týdnů chystá "vládu národního dialogu" a "českého předsednictví Evropské unii." Krom toho řekl jasně, že "bez spolupráce s ČSSD není možné pokračovat." Nejdůležitější ale je, že se ODS vzdává předčasných voleb v příštím roce.
Přesto si musíme zachovat maximální skepsi. Průlomů jsme tady měli od června už bezpočet. Opoziční smlouva v obráceném gardu už tu jednou měla být, Paroubek si diktoval všelijaké podmínky a nakonec se pokusil utéci spolu s Kalouskem.
Mirek Topolánek může s novou dohodou narazit dříve, než s jejími náčrty dorazí na Jánský vršek. A víkendový kongres ODS může být určující. Nelze vyloučit, že Topolánek novou strategii nastínil jen proto, aby mu ji mohl kongres s konečnou platností zakázat a zavázat ho k jedinému cíli: k předčasným volbám. Nebo Topolánek překládá změnu cílů upřímně, ale vše ještě záleží na tom, jak se smíří jednotlivé mocenské proudy uvnitř ODS.
Možná je to míněno vážněji, než nám skepse velí věřit. Zaprvé, na dohodu dvou velkých stran a lidovců silně tlačí prezident, který má v ODS možná silnější pozici, než se zvenčí zdá. Také Vlastimil Tlustý s Ivanem Langrem (oba sedí na nejmocnějších ministerstvech) si údajně dohodu dvou velkých stran přejí. Brzké předčasné volby - které ČSSD odmítá - jde dohodnout jen s komunisty a Topolánek nechce nálepku spolupráce s komunisty získat.
Chystá-li Topolánek opravdu konečnou dohodu, asi to bude znamenat jeho postupný ústup ze slávy. On, Nečas i Němcová nainvestovali příliš kapitálu do budování neochvějné hráze proti Jiřímu Paroubkovi.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.