Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Domů k mámě

HN.IHNED.CZ  10. 3. 2006
Máma amerických telefonů firma AT&T svolává poslední zatoulaná děcka zpět do mateřského lůna. Firma AT&T (American Telephone and Telegraph) oznámila, že koupí firmu Bell South. Stará dáma se dává hezky znovu dohromady, dokonce pod původním jménem.
Bylo to tedy všechno zbytečné, táže se Alan Murray, komentátor deníku The Wall Street Journal? Co všechno? Slavné a průlomové rozhodnutí soudce Harolda Greena z roku 1984, kterým bylo rozhodnuto o rozbití telefonního monopolu (šlo o největší zásah státu proti monopolům od dob "rozebrání" Standard Oil v roce 1911). Byl marný všechen ten střelný prach vystřílený slavným šéfem Reaganova antimonopolního úřadu Billem Baxterem? A všechny ty stovky hodin, které Američané strávili studováním a srovnáváním nesrovnatelných ceníků, všechno to zkoumání nečitelného účtování, všechny ty marketingové telefony během večeří, které otravovaly desítky miliónů rodin? Ta práce tisíců úředníků, kteří kontrolovali, jestli malí lokální operátoři (baby bells) pouštějí na své pevné linky konkurenci?
Není to tak. Doba je dnes úplně jiná a čáry kolem kolbiště konkurenčních bojů vedou úplně jinudy než dříve. Máme tu internet, internetové telefonování, přenos dat po speciálních sítích, konkurenci mobilních operátorů a desítky dalších věcí.
Murray tvrdí, že spojení obou firem je výhodné jak pro akcionáře, tak pro zákazníky. Jediné důvody proti jsou podle Murrayho spojeny s estetikou a sentimentem, ale to se v byznysu moc nepočítá. Umělé rozbití monopolu mělo svůj smysl a důvod v době, kdy se stalo, dnes je život zase jinde. Již teď ale firmy jako Google a Yahoo lobují v kongresu za to, aby "máma telefonů" musela podle zákona zabezpečit širokopásmový vstup na webové stránky zdarma. Takže nás čeká další seriál bojů a diskusí o tom, co telefonní monopolista smí a nesmí, kdy škodí a kdy neškodí.
My v Česku bychom si měli vzpomenout, že i u nás se na počátku 90.let vedla poměrně ostrá a vyhrocená diskuse o tom, zda rozbít tehdejší SPT Telecom do samostatných regionálních společností v jednotlivých krajích. Zvítězila jak známo diskuse ponechat firmu jako jeden celek a zajistit pro něj strategického partnera.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.