Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

DPH a státní moc

hn.ihned.cz  6. 10. 2006

Topolánkova vláda sice nedostala důvěru, přesto pořád stojí za pozornost nejzábavnější pasáž jejího programového prohlášení. Koneckonců, Topolánkova vláda v demisi nám bude ještě nějakou dobu vládnout. ODS, která se donedávna hlásila k jedné sazbě DPH, uvádí v programovém prohlášení seznam zboží a služeb, které zůstanou v nižší, zvýhodněné sazbě DPH.
Najdeme zde celý seznam: protetické pomůcky, kulturní služby, sportovní služby, máslo, dřevěnou štěpku a celou řadu dalších věcí.
Už jsme psali, že "rýže a máslo" do programového prohlášení nepatří. Zajímavé ale také je, jak ODS měkne. Například slovenská populistická Ficova vláda chce převést do obnovené zvýhodněné sazby DPH (Dzurindova vláda zvýhodněnou sazbu zrušila) pouze léky.
Seznam je zajímavý také proto, že ilustruje, jak více sazeb DPH dává moc do rukou úředníků, politiků a lobbistů. V sedmém nebi budou i daňoví poradci. Vezměme si třeba "minerální vodu". Ta je ve snížené sazbě, ale co třeba "stolní voda" - ta už ne? A co jsou to "sportovní služby"? Patří sem i marketingové sportovní agentury, které se kamarádí s politickými stranami? Nebo Sazka? "Dřevěná štěpka" je ve snížené sazbě, ale co třeba "dřevěné odřezky"? A tak bychom mohli pokračovat s většinou uvedených položek. (Snad kromě té rýže.)
Tohle všechno budou luštit, chroustat, rozhodovat a kontrolovat celé armády byrokratů. Daňoví poradci budou mít žně. A lobbisté budou zpracovávat politiky, co se má jak vykládat.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.