Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Erbenová a Frait bez rozloučení?

HN.IHNED.CZ  1. 12. 2006

V úterý si prezident republiky na Hradě připil s novými členy bankovní rady ČNB Mojmírem Hamplem a Vladimírem Tomšíkem. Už jsme o obměně v bance psali několikrát, teď však autora Diáře zaujala porušení nepsané ústavní zvyklosti. Než si hlava státu připije s novými členy bankovní rady, až dosud vždy přijala odcházející, poděkovala jim za jejich práci a prohodila s nimi (vážně či zdvořilostně) pár slov.
To se teď - vůbec poprvé v historii ČNB - nestalo. Klaus si na svou bývalou poradkyni Michaelu Erbenovou a profesora Jana Fraita čas prostě nenašel. Je to velice politováníhodné a svědčí to o tom, že ačkoli se prezident umí hezky oblékat, k noblesnímu, kulturnímu a příkladnému chování státníka má přece jen daleko. (I když - poslední změny v bankovní radě provázelo tolik nepatřičností a rozpaků, že tato závěrečná kulturní "maličkost" je opravdu už jenom malá třešinka na dortu.)
Profesora Jana Fraita Klaus nikdy příliš neregistroval, což je mimochodem škoda, ale těžko říci, co Klausovi provedla Michaela Erbenová, která v poslední době odvedla spoustu poctivé a pilné práce v rámci sjednocování finančního dohledu pod střechou centrální banky. Asi se velkorysému prezidentovi doneslo, že Erbenová nedostatečně agilně kritizuje společnou evropskou měnu a mocichtivý evropský superstát. Nedostatečně eurofobně se asi v poslední době projevil i její manžel, přední český ekonom Ondřej Schneider, který si nedávno dovolil zpochybnit Klausovu ekonomickou kompetenci.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.