Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Euronext a NYSE

HN.IHNED.CZ  9. 6. 2006
I přes čerstvý odpor francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka je pořád velmi pravděpodobné, že newyorská burza (NYSE) se sloučí s firmou Euronext, která provozuje burzy v Paříži, Amsterodamu, Bruselu a Lisabonu. Zároveň se pořád jeví jako velice pravděpodobné, že americká elektronická burza Nasdaq, která již vlastní čtvrtinový podíl v burze londýnské, převezme i tento podnik úplně celý.
Dojde-li opravdu k transatlantickému sloučení kapitálových trhů bude to mít celou řadu důsledků. Až dosud byly kapitálové trhy na rozdíl od obchodu s normálním zbožím chráněny před globální konkurencí. Většina kontinentálních burz byla organizována jako neziskové organizace.
Od té doby, co burzy vydaly akcie, musí dělat to, co všechny veřejně obchodovatelné společnosti: musí být odpovědny akcionářům, zvyšovat podíl na trhu a hledat nové produkty.
Podle deníku The Wall Street Journal Europe povede sloučení kapitálových trhů k nižším nákladům obchodování. A učit se nebude jenom Evropa. Euronext je například oproti New Yorku napřed v oblasti obchodů s finančními deriváty.
Hlavně je ale podstatné, že se přikládá pod kotel další polínko, které přinese do Evropy více americké kultury kapitálových a akciových trhů. V USA se veřejně obchoduje daleko více podniků než v Evropě. Akcionáři jsou v USA mnohem mocnější, v evropských akciových společnostech je mnohem silnější pozice manažerů.
O něco se sníží možnost protekcionistické ochrany nejrůznějších pseudonárodních evropských šampiónů, kterou běžně organizují evropští manažeři spolu s politiky. A firmy, které jsou obchodovány na newyorské burze, musí o sobě publikovat daleko detailnější informace, než je zvykem v Evropě, a to včetně platů.
To všechno se pochopitelně nestane přes noc, ale bude to postupná změna podnikatelské kultury.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.