Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

George Bush a Nazarbajev

HN.IHNED.CZ  1. 9. 2006

V souvislostí s nastávající návštěvou Kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva v Bílem domě (a nejen tam, dokonce i v rodinném sídle Bushů v Maine) upozorňuje americký list The Washington Post, že 10. srpna letošního roku vyhlásil prezident George W. Bush boj s mezinárodní kleptokracií, s korupcí na nejvyšší úrovni a v neposlední řadě také se zneužíváním moci, které "ohrožuje naše národní zájmy a znásilňuje naše hodnoty."
V roce 2004 zveřejnil Bílý dům také deklaraci, která zakazuje návštěvu Spojených států zkorumpovaným představitelům cizích zemí.
Deník připomíná, že američtí vyšetřovatelé podezírají Nazarbajevovu rodinu z přijetí úplatku ve výši 78 miliónů dolarů. Z úplatkářství v této věci je koneckonců obviněn i americký občan James H. Giffen. Nazarbajev navíc zakázal opoziční politické strany a svoboda tisku v zemi existuje pouze na papíře.
Vrací se tedy do USA politický realismus nixonovského typu? Dalo by se soudit, že ano. Připomeňme v této souvislosti, že podle analytiků se současný svět potýká se dvěma hlavními bezpečnostními riziky: islamským fundamentalismem a přílišnou závislostí Západu na ruských energetických zdrojích.
Jako diktátor je ve středoasijském kontextu Nazarbajev spíše umírněný a přitom sedí na obrovských zásobách ropy a plynu. O vliv v Kazachstánu dnes tvrdě soupeří Američané s Rusy. Vyhrát může jen jeden. Jsou-li ve hře otázky národní bezpečnosti, jde asi idealismus stranou.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.