Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Greenspan na vysvědčení čeká

HN.IHNED.CZ  31. 1. 2006
Alan Greenspan, který právě opouští funkci předsedy amerického Federálního rezervního systému (Fed), vypadá jako nenápadný, zamyšlený starší muž v brýlích. Mezi ekonomy - a nejen mezi nimi - ale požívá slávy filmové či rockové hvězdy.
Vyjma dvou krátkých recesí na počátku 90. let minulého století a na počátku nového tisíciletí předsedal Alan Greenspan období nebývalého růstu a prosperity. Bylo výjimečné především tím, jak kontrastovalo se zbytkem světa. Ve srovnání s mnoha zeměmi světa ekonomika USA zářila: slušný růst, flexibilita, nízká nezaměstnanost.
Šéf centrální banky rozhoduje de facto pouze o krátkodobých úrokových mírách. Nemá prakticky vliv na výnosy dluhopisů (takže i dlouhodobé sazby) a už vůbec ne na daně, regulace či svobodný obchod. Přesto Greenspanova politika měla zásadní význam pro globalizaci. To, že nijak neškrtil chuť Američanů utrácet, mělo zásadní vliv na zapojení Číny a dalších asijských a bývalých komunistických ekonomik do světového obchodu.
Greenspan bývá oceňován především za dvě věci. V 90. letech odhadl, že informační technologie budou mít zásadní a hluboký vliv na produktivitu práce. Přizpůsobil tomu měnovou politiku, jež se těm, co v to nevěřili, jevila jako laxní (mimochodem - současný český prezident Václav Klaus držel ještě v roce 1998 ve washingtonském Cato institutu přednášku o tom, že internet a počítače nemají vliv na produktivitu práce).
A druhá věc souvisí s počátkem tohoto století. Prasknutí bubliny tzv. nové ekonomiky (ostrý pád akciových trhů), teroristické útoky a korporátní účetní skandály přežila americká ekonomika bez větší újmy na zdraví. Do značné míry to mu Greenspan pomohl, jak přistání dobře tlumil a jak manévroval.


Vedle stoupenců i kritici
Odcházející předseda Fedu nemá jen obdivovatele, ale i sveřepé a vytrvalé kritiky. Jeden z nejprominentnějších, britský týdeník The Economist, který Greenspana kritizuje již deset let, uznává, že americká ekonomika je (především, co se týče mezd a cen) velice pružná a otevřená, a proto poměrně snadno vstřebává nejrůznější šoky. Ale vadí mu, že Greenspan předává ekonomiku ve stavu velké nerovnováhy.
Míra úspor v USA je negativní, Američané si půjčují na utrácení proti rostoucím cenám nemovitostí a akcií. Především ceny nemovitostí tvoří podle Economistu bublinu srovnatelnou s bublinou nové ekonomiky na konci 90. let. Krom toho má Amerika rozpočtový deficit a vysoký deficit běžného účtu (Američané dlouhodobě více dovážejí, než vyvážejí).
Spojené státy podle Economistu žijí na dluh, půjčují si od budoucích generací a od zahraničních vlád (především v Asii), které rády nakupují dolary a dolarová aktiva, aby mohly držet své měny podhodnocené. Takže když to sečteme, časovaná bomba. Možná.
The Economist navíc zdůrazňuje, že Greenspanův úspěšný boj s inflací není ojedinělý a je obdobný ve všech ostatních vyspělých zemích. Souvislost s Greenspanovou "genialitou" je tedy možná menší, než se zdá. Amerika se vyhýbá velkým recesím, což souvisí s jejím vysoce rozvinutým sektorem služeb, který je k recesím málo náchylný.
Na Greenspanovu obranu lze uvést, že The Economist předpovídal krach akciové bubliny někdy od roku 1994 a nastal až o šest let později. Mnozí si také myslí, že nemovitosti jsou nadhodnoceny pouze v Kalifornii a na východě, ale nikde jinde. A Greenspanův nástupce Ben Bernanke tvrdí, že Amerika může spořit málo, protože všude jinde ve světě se spoří příliš.
Takže uvidíme. I ti, co s The Economistem nesouhlasí, by ale měli připustit, že na finální hodnocení Greenspanova dědictví bude dobré si ještě chvíli počkat.


Kvalitu tvoří také styl
Už nyní ale vchází díky svým pravidelným slyšením v Kongresu předseda Fedu do dějin jako idol centrálních bankéřů. Odpovídal vždy inteligentně, pronikavě, někdy mírně záhadně, uměřeně, opatrně i kriticky, ale nikdy kluzce či vyhýbavě. Také na Greenspanově kultuře vystupování stála důvěra v dolar i ekonomiku.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.