Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

I Čína má Davos

HN.IHNED.CZ  27. 1. 2006
Na fóru v Davosu se tradičně vyskytuje málo Číňanů. Prý proto, že celá akce koliduje s čínským novým rokem, tradičním rodinným svátkem. Ale když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Proto organizátor Světového ekonomického fóra Klaus Schwab ohlásil, že mamutí akce srovnatelná s Davosem se bude od letošního léta konat každoročně také v Číně. Jak vidno, nejen Václav Klaus a Jiří Paroubek se mohou přetrhnout, aby se Číně zalíbili.
V souvislosti s Čínou byla v Davosu probírána jedna důležitá věc. Dlouho totiž celý svět předpokládal, že jedinou zásadní vadou (či časovanou pumou) na kráse čínské ekonomiky jsou tamější banky. Čekalo se, že váha špatných úvěrů, které musely poskytnout státním podnikům, buď jednou přivede celé hospodářství do krize, nebo Číňané budou muset banky prodat do rukou zkušených zahraničních partnerů. Tedy scénář podobný tomu, co se odehrálo u nás.
Jenže čínská vláda nedávno napumpovala do největších bank neuvěřitelné množství kapitálu, zřídila v nich statutární orgány podle západního standardu a poslala banky na světové burzy. Za jejich akcie zaplatili zahraniční akcionáři už šestnáct miliard dolarů.
Pokud chtějí zahraniční banky proniknout do Země středu, musí začít budovat pobočky zdola a od nuly. Cesta akvizic se zdá být v tuto chvíli vyloučená. Tedy pokud po skončení olympiády v Pekingu v roce 2008 nedojde k pádu cen a recesi. Ale čínský růst se v poslední době jeví poměrně zdravě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.