Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jak a proč prodat ČEZ

HN.IHNED.CZ  20. 4. 2006
Podpořil šéf největší energetické firmy kampaň ČSSD? Nebo to tak nemyslel? Podpoří také opozici? Tyto spekulace by nás netrápily, kdyby byl ČEZ ryze privátní. To je první důvod pro prodej: čistota politiky. Kdo koho jmenoval, kdo si odnesl milióny z dozorčí rady? To vše skončí, jako to skončilo u Telecomu.
Dnes navíc nenajdeme žádné rozumné ekonomické důvody pro to, aby stát držel v energetické firmě podíly. ČEZ je akciová společnost a ač má státní podíl, musí maximalizovat zisk. Kdyby tak nečinila, mohou ji zažalovat menší akcionáři. V Evropské unii existují tržní ceny energií a akciová společnost musí prodávat za tržní ceny. Kdyby byl ČEZ charitou, může skrze něj stát provádět sociální politiku. Jenže ČEZ charitou není a být nemůže.
Skutečnost, že je proti privatizaci levice, má snad nějakou staromódní logiku, neboť věří ve smíšené vlastnictví. Ale jediným vášnivým proponentem prodeje ČEZ je nyní Bursíkova Strana zelených! ODS je vlažná, nevidí prý na obzoru žádného kupce.
Ve skutečnosti jde o to, že politikům (leckde v Evropě) se zalíbila lákavá kombinace poloprivátních podniků, kapitálového trhu a nejrůznějších rádoby tržních odměn. V polostátních podnicích politici "polorozhodují" o odměnách, personálních věcech, výdajích na sponzoring a reklamu. Politici by se mohli přestat dělit na levici a pravici, ale politiky ochotné a schopné vzdát se moci a politiky, kteří chtějí moc hromadit a držet.
Privatizace nebude jednoduchá. Prodej přes burzu potrvá léta a stát si bude dlouho držet vliv. Prodej strategickému partnerovi také nebude snadný. ČEZ je dnes tak velký, že je otázka, zda si ho může celý koupit někdo jiný než Gazprom či E.ON - a také to nejsou firmy zcela soukromé. Plně privátní nejsou ani francouzský EdF a italský Enel.
Od toho si ale koneckonců politiky platíme, aby řešili komplikované úlohy.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.