Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jak loví vláda důvěru

HN.IHNED.CZ  26. 9. 2006
Vláda má hotovo programové prohlášení, s nímž chce za týden přesvědčit sněmovnu - a na první pohled je zřejmé, že autorské týmy Topolánkových ministrů se nepředřely. Text přebírá tři měsíce starou trojkoaliční smlouvu, přidává trochu slovní vaty.
Hlavní politická zpráva je tato: Třebaže chce vláda s lidovci a zelenými ještě jednat, její hlavní programový dokument je už předem psán tak, aby byl k "bývalým" koaličním partnerům vstřícný. Lidovci v něm najdou například příslib ratifikace smlouvy s Vatikánem, což je jejich dlouhodobá programová priorita. Oku zelených má zalahodit, že vláda nehodlá stavět další bloky jaderných elektráren a že chce zavést ekologickou daň.
Přinejmenším někteří zelení a lidovci patrně odejdou před hlasováním ze sálu. Tím však Topolánek nezíská ani těch sto hlasů, o něž chtěl podle svého krajně pofidérního ústavního výkladu opřít další setrvání ve vládních křeslech.
Prohlášení přímo specifikuje, že kabinet bude vládnout devět měsíců. Jenže když už je tak konkrétní, pořád není jasné, jakým mechanismem se chce zrovna k těm devíti měsícům dobrat. Nadto u naprosté většiny témat z programového prohlášení potřebuje změnu zákona a zde jsou její vyhlídky prachbídné. Do seznamu nápadů lze tedy napsat cokoli. Jakkoli vládu jistě šlechtí, že se chce věnovat například penzijní reformě se vší vážností a plným nasazením. Bez legislativy však může vláda pouze privatizovat (v případě ČEZ toho hodlá využít) a měnit Rathovy lékové vyhlášky.
Nejzábavnější pasáž se týká výrobků, které vláda navrhne do snížené sazby DPH: najdeme zde protetické pomůcky, rýži, máslo, dřevené odštěpky... Ale pánové! Takové technikálie přece nemají v programovém prohlášení co dělat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.