Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jak obnovit důvěru v policii

HN.IHNED.CZ  31. 5. 2006

Zákrok na CzechTeku, zbití Kateřiny Jacques, případy Berdych a Krejčíř a nyní případ Biolíh, který by se měl snad vhodněji jmenovat případ Kubice. Nechci se teď zabývat tím, jestli je policista Kubice - slovy Jiřího Paroubka - gangster ve službách ODS nebo statečný evangelík a schopný detektiv. Důležité je, že jsme v posledních dnech dostali na stůl finální důkaz o tom, že policie je v naprostém rozkladu.
Nazrál či spíše přezrál čas nejen na její transformaci. Ta by se měla stát jedním z prvních povolebních úkolů, které budou stát před novou vládou, ať ji bude sestavovat kdokoli.


Válčí a obchodují

V policii dnes spolu očividně "válčí" různé útvary či jejich frakce. Mnozí policisté, místo aby pracovali ve prospěch společnosti, sbírají kompromitující informace jeden na druhého. Není se čemu divit, že pak nemají čas věnovat se efektivní a prospěšné práci.
Část policie je zřejmě zkorumpovaná. Policisté obchodují s podsvětím. Prodávají informace ze spisů nebo jejich části. Poskytují lidem mimo policii odposlechy - na páscích, v přepisech nebo obojí. Tyto informace pak slouží k vydírání nejrůznějších vlivných osob.
Je to zjevné například z toho, co zatím víme o živnosti zavražděného podnikatele Františka Mrázka: shromažďoval informace nakoupené od policie a nejrůzněji tuto "databanku" dále používal.


Přísný trest, nová inspekce

Jednou z nejdůležitějších věcí je proto změna trestního zákoníku. Za únik informací z policie, ze spisů a odposlechů musí hrozit natolik vysoké odstrašující tresty, aby se něco takového vícekrát už nikomu nevyplatilo. Bez této změny budou veškeré další reformy neefektivní.
Další legislativní změny se musí týkat institucionálního rámce. Policejní inspekci je třeba nejlépe osamostatnit a učinit z ní plně nezávislý orgán. Jak se to udělá, to je na zákonodárcích. Třeba bude vedení po třetinách jmenováno senátem, prezidentem, sněmovnou. Nebo bude převedena pod jiné ministerstvo či pod ombudsmana. V čele inspekce má stát důvěryhodná, nejlépe civilní osoba.
Podobně by bylo vhodné, kdyby se i policejním prezidentem stala civilní osoba. A Ministerstvo vnitra by bylo především ministerstvem státní správy.
Některým policejním útvarům bude třeba najít nové šéfy, jiné možná postavit úplně znova. Nevěřím pohádkám o tom, že existují hodní policisté, kteří zasahovali před dvanácti lety U Holubů, a zlí policisté, kteří pracují především na zakázku podsvětí nebo politických stran. S podsvětím - a je to zřejmé i z Kubiceho zprávy - čile komunikují všechny útvary.


Najít a zaplatit experty

Policie musí hledat nové lidi. Prvním předpokladem je ale změna tarifů a tabulek na určitých místech. Experty musí policie umět dobře zaplatit, na úrovni soukromého sektoru. Finanční policie a protikorupční útvary budou pak moci například lovit mezi zkušenými auditory.
Dále je třeba vyhledat talentované lidi v nižších služebních patrech a vystřelit je nahoru, kdežto policisty, na kterých ulpívá stín podezření, poslat do předčasného důchodu. Lovit se může i v armádě, jejíž reputace je přece jen o něco lepší než pověst policejního sboru.
Policisté by se měli také školit ve schopnosti analýzy a ve třídění informací. Slavná Kubiceho zpráva je důkazem, že policisté neumějí třídit podstatné a nepodstatné, neumějí rozlišovat fakta a nehorázné klepy a urážky a pečou dort systémem pejska a kočičky.
Už ono třídění informací ale vyžaduje jistou inteligenci, která je ve skutečnosti schopností rozlišit mezi podstatným a nepodstatným. Hlavně je třeba začít, důvěra v policii je pod bodem mrazu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.