Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jak se máme dobře bez vlády

HN.IHNED.CZ  21. 7. 2006  

Kostarika, malá středoamerická země, zrušila před lety armádu. Od té doby je klid, přinejmenším tam už nedochází k vojenským převratům a armáda není zdrojem strachu, jako leckde v Jižní Americe. Zdroje národní hrdosti hledají Kostaričané jinde než v samopalech, uniformách a epoletách.
Sedm týdnů po volbách se nabízí prázdninová otázka, a sice zda by Češi neměli zrušit vládu. Vlastní důležitostí se naparující politici nikomu nescházejí. Nestěžují si velcí ani malí podnikatelé a většině lidí, kteří v tomhle vedru chodí od rána do večera do práce, vláda nechybí vůbec. Koruna i burza utěšeně rostou. Noví investoři přicházejí. A kdyby náhodou - nedej bože - přišla nějaká živelní pohroma, může klidně ještě úřadovat vláda odcházející. Převléknout se do maskáčů a poletovat ustaraně vrtulníkem není přece zase taková potíž.
Žádné nové zákony, bez kterých se země zhroutí, přijímat netřeba. Naopak máme norem příliš, zákonů by mělo raději ubývat a zduřelý právní řád by si zasloužil prosekat.
Pravda, pro rozvoj byznysu a podnikání není vhodný například nedávno přijatý zákoník práce. Jenže ekonomové zkoumající reálnou situaci v terénu se shodují, že český pracovní trh je velmi flexibilní. Je tu fakticky neregulovaný příliv pracovní síly z Ukrajiny, a když vás chtějí propustit ze zahraniční firmy, vynesou vás černí šerifové v mžiku i s věcmi na chodník, zákoník nezákoník.
Stát stojí, soudy (pomalu) soudí a úředníci na úřadech (líně) pracují a obejdou se bez ministrů i politických náměstků. Vláda by si ráda připadala jako pilot letadla, jenže lidé teď názorně vidí, že let může v klidu vést autopilot...
Teď ale vážněji. Vláda začne přece jen chybět, a to hned jak se na podzim vrátí z dovolených úředníci v Bruselu, diplomaté, bankéři a finančníci. A pak začne nakonec chybět i nám samotným.
Už teď se odsouvají strategická rozhodnutí i dvacetkrát schválená řešení. Vleče se například zavádění mýtného. Možná to s vládou přímo nesouvisí, ale razantní a čerstvé politicko-manažerské vedení úřadů - a tedy i ostré vyjednávání s firmami zodpovědnými za státní zakázky - momentálně chybí.
Zbytečně se odkládají některé privatizace jako například Aero Vodochody. Nakonec ještě oceníme Karla Kühnla, který sebral odvahu jako končící ministr podepsat zakázku na transportéry.
Všichni si vše chtějí pojistit u nové vládní konstelace. Stát i daňoví poplatníci přicházejí o peníze.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.