Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jak si hezky rosteme

HN.IHNED.CZ  10. 3. 2006
Ekonomický růst včera poprvé dosáhl čísel, která této zemi nikdy nepředvídali ani největší optimisté. Šest procent meziročně a téměř sedm procent čtvrtletně - to je míra hospodářského růstu, kterou lze označit za dynamickou a dokonce "neevropskou." Podobná čísla známe v posledních dvaceti letech pouze z východní Asie, ve vyspělé Evropě dosahovalo v poslední době srovnatelných výkonů (a to spíše výjimečně) pouze Irsko.
Další dobrou zprávou o ekonomickém růstu je jeho zdravý základ - není uměle vyhnaný. Výkony ekonomiky jsou taženy investicemi a exportem, inflace je nízká, apetit domácností utrácet se drží v rozumných mezích, lidé daleko více investují do bydlení, než aby bezhlavě rozhazovali peníze za zbytečné spotřební zboží.
Mají tato skvělá čísla něco společného s Paroubkovou vládou? Upřímná odpověď: Nikoliv. Paroubek vládne příliš krátce, aby mohl cokoli významně ovlivnit. Ovlivnila výsledky ČSSD a minulé vlády? Upřímná odpověď: Ano. Zemanova vláda zprivatizovala banky. Tatáž vláda připravila systém investičních pobídek. Špidlova vláda významně snížila podnikové daně a přivedla zemi do Evropské unie. A Grossova vláda dobře zprivatizovala Telecom.
Ovlivní skvělá čísla významně volební výsledek? Vsadit si na to nelze. Ekonomice se slušně dařilo již před "slavným včerejším datem", a preference ČSSD začaly přitom zase klesat.
Občanským demokratům se každopádně komplikuje situace. Jaký slíbí voličům růst? Dvanáct procent? Poměrně obtížně udržitelná bude také ostrá kritika systému investičních pobídek.
Každopádně: dokáže-li Paroubkova ČSSD prohrát volby s větrem "zázračných čísel" v zádech, bude to svého druhu světový rekord.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.