Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jako zřícenina byl Kokořín hezčí

HN.IHNED.CZ  24. 3. 2006
Většina médií s podivným patosem prožívá rozhodnutí soudu o restituci hradu Kokořín: "Stát přišel o národní kulturní památku."
Společnost si již dávno zvykla na to, že soukromé jsou továrny či obchodní domy, ale u památek se to pořád jaksi nechápe. Odnese snad soukromník hrad pryč? Rozprodá kameny? I kdyby se o to pokusil, máme přece památkové úřady, které - jde-li o památkově chráněný dům - hlídají vlastníky od rána do večera. Zavře snad soukromník hrad veřejnosti a bude na něm pořádat tajné seance? Vždyť by přišel o příjmy ze vstupného. Mimochodem: jakýsi hnusný pornofilm se natáčel v roce 2003 naopak na "státním hradě" Rožmberk, a to pod dohledem kastelána.
Opravy památek představují pro státní a krajské rozpočty zátěž, která by byla o něco menší, kdyby byly památky soukromé. Případné státní dotace na opravy by soukromník také dokázal využít nepochybně ekonomičtěji.
Pokud jde o samotný Kokořín, tak ten není po kýčovité romantické přestavbě s červenými stříškami žádná nádhera. Jako zřícenina, kterou si zakresloval Karel Hynek Mácha, byl hezčí i hodnotnější.
I tak je divné, že noviny věnovaly vrácení Kokořína tolik pozornosti. Byla to už jen formalita, mělnický soud chtěl Kokořín vydat dávno - kvůli tomu navrhl Ústavnímu soudu zrušit paragraf, který tomu bránil, a konstituční tribunál mu loni v červnu vyhověl.
Ovšem: o hrad žádala stará česká nešlechtická rodina Špačků. Kdo ví, jak by se vedlo "cizáckým aristokratům", třeba Kinskému.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.