Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jan Macháček: Fico si mohl počkat

hn.ihned.cz  17. 7. 2006
To, že Robert Fico přijel do Prahy, je normální a asi se tomu nešlo vyhnout. Stalo se tradicí, že první cesta nového slovenského premiéra či hlavy státu směřuje do Prahy a naopak.
 

Nejsme sice žádní "bratia", ale také nejsme jenom obchodní partneři. Je rovněž logické, že si v mezinárodní diplomacii pomáháme. Má snad Čech spěchat do Vídně a Slovák do Budapešti?

Slušelo se však nechat Fica pár týdnů čekat a bylo lze připravit mu chladnější přijetí. Místo toho se premiér Paroubek do chvály a objímání nového slovenského premiéra jenom hrnul a na Hradě ho přijal prezident, což není při pracovní návštěvě povinné.

Nejde vůbec o samotného Fica a jeho "sociálně demokratický" populismus. Ten představuje normální ideologii, kterou si Slováci legitimně zvolili, stejně jako významná část Čechů Paroubkův odpor k reformám a experimentům. Jde pouze a výhradně o Ficovy koaliční partnery. Mečiar za sebou nemá jen historii silných slov, ale stejně silná podezření ze zločinů: korupce, únosů, zneužívání tajných služeb. Ján Slota si zase svými řečmi o Maďarech a cikánech nezadá s Jörgem Haiderem.

O co jde Jiřímu Paroubkovi, je zjevné a klidně riskuje spor s evropskou levicí: chce tu předvádět, že Slováci volili proti reformám a že si vybrali "dobře". A krýt si záda, kdyby jemu někdo vyčítal, že si zadává s komunisty. Václav Klaus má zase vrozený odpor k "ostrakizaci" kohokoli, kdo byl "demokraticky zvolen", což je mu nejvyšší hodnotou. Je známo, že se mu příčily pokusy o bojkot Mečiara i Haidera. V součtu je však pohled na oba "naše představitele" spíše smutný. A v Evropě moc nepotěšíme.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.