Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jan Macháček, Tomáš Němeček: Moc šéfů, málo indiánů

HN.IHNED.CZ  8. 9. 2006  
Noví ministři v prvních dnech podepsali desítky vyhazovů pro své náměstky a ředitele odborů. Jména nechme stranou; udivující je ten počet. To musela vážně každá oblast na ministerstvu mít svého politického náměstka a každá podsekce svého podšéfíčka? Je to zřejmě zakořeněno v tradici Rakousko-Uherska: na úřadech je mnoho náčelníků a málo indiánů.
"Vláda čistek" zatím dělá přesně to, co se od ní čekalo. Šest či sedm náměstků na jediném ministerstvu byl skutečně nesmysl. Má stačit jeden, maximálně dva tři. Ministerstva jsou tak prolezlá politickými nominacemi (v moderním Česku se to táhne od druhé Klausovy vlády, kdy si strany vynutily na každém "koaličním" úřadu své lidi), že každé takové větrání je osvěžující. Aspoň se tím rozbíjejí dlouholeté klientské vazby.
ČSSD sice chvályhodně nechala udělat personální audity od externích poradenských firem, jenže se jimi povětšinou neřídila. Propouštění v roce před volbami osobně zarazil Jiří Paroubek.
Nad rychlými vyhazovy jsou i jisté pochyby. Výpověď z reorganizačních důvodů trvá tři měsíce: aby tam nakonec ti vyhazovaní náměstci ještě po třech měsících neseděli, zatímco ministři už budou dávno pryč. Otázka také zní, zda sežene nová garnitura dost expertů, kteří by byli ochotni se pro tak nejisté dobrodružství vzdát míst v soukromém sektoru. (Některá první jména však znějí docela zajímavě, například náměstek Petr Matějů na školství.)
Doufejme, že až bude "vláda čistek" odcházet, země se přiblíží stavu, kdy s ministrem končí jen jeho nejužší tým. A jeden dva náčelníci.

Autor/ři: Jan Macháček, Tomáš Němeček

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.