Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Janota měl pravdu

HN.IHNED.CZ  2. 10. 2006  
Na odvolání prvního náměstka ministra financí Eduarda Janoty lze najít jediné pozitivum: Přílišná závislost velkého úřadu na jednom člověku je špatná věc.
O Janotovi se léta říkalo, že bez něj nelze sestavit a řídit státní rozpočet. Do značné míry jde sice o legendu, něco pravdy na ní ale je. Na úřadě pracoval od roku 1978, znal tam každou kliku a všechny dveře. Když hořel rozpočet, Janota vždy věděl, komu zavolat, kde dohledat rezervu, co by šlo odložit a co popostrčit. Takto loajální a spolehlivý hospodář umožňoval každému porevolučnímu ministrovi věnovat se čisté politice. Laici by se asi divili, jak chabou znalost rozpočtu mnozí z nich měli. Janota teď všechny hodil do vody, a budou se muset učit plavat: inženýr Tlustý i jeho poradci. Naučí-li se rozumět rozpočtu tak jako Janota, jen dobře.
Vše ostatní je špatně. Janota reprezentoval "státního tajemníka", který existuje v západní politické kultuře, volá se po něm u nás, ale bohužel ho nenajdeme na žádném jiném ministerstvu.
Tlustého inzerát o stavu veřejných financí, proti němuž se Janota vzbouřil, je postaven na lžích. Ministr nafukuje arbitrážní platby a zhoršuje pozici země, podrozvahové položky strká do rozvahy. Jde o čistě politickou kampaň, kterou platí daňový poplatník.
Ministerstvo není armáda: není pravda, že podřízení nesmějí kritizovat šéfy. Chyboval Tlustý, a ví to velmi dobře. Janota nenechal zneužít své jméno a postavil se proti poškozování zájmů státu. Možná je to elementární sebeúcta a vlastní zájem, ale v zemi, kde se hrdost nenosí, je i to třeba ocenit.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.