Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Jsme v půlce večírku

HN.IHNED.CZ  9. 3. 2006
Zdejší ekonomice se daří. Včera byly zveřejněny hned dvě dobré zprávy. Příliv přímých zahraničních investic se loni oproti předešlému roku zdvojnásobil, ze 127 miliard korun na 263 miliard. V přepočtu investic na hlavu tak Česko zůstává nejvyhledávanější ze zemí bývalého východního bloku. Druhá příznivá zpráva: navzdory tomu, že zima je letos dlouhá a tuhá, klesla v únoru nezaměstnanost. Takže samé radosti?
Zahraniční investice směřovaly do nejrůznějších komerčních nemovitostí (hotelů, skladů, obchodních center) či montážních hal. Důležitou roli jistě hrálo spuštění výroby v kolínské automobilce. Má takový vývoj nějakou vadu na kráse? Nepochybně.
Stále silněji se například projevuje závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu. Stáváme se Detroitem Evropy. A pokud u nás rostou jako houby po dešti obří sklady a překladiště (nejen pro tento trh, ale celoevropského významu), znamená to do budoucna další zhoustnutí tranzitní kamiónové dopravy.
Málo investujeme do školství, vědy a výzkumu. Nevyužíváme dobrých ekonomických výsledků k reformám a úsporám, pro horší časy, které jistě jednou přijdou. Nejsme připraveni na nárůst veřejných výdajů v souvislosti se stárnutím populace.
V lepším případě tak můžeme "kopírovat" vývoj Německa či Francie po druhé světové válce. Od pádu komunismu porosteme nějakých třicet let (teď jsme zhruba v polovině večírku) a pak se sláva zasekne. Možná to není žádná katastrofa, není ale lepší být Amerikou, která roste vesele dál? Díky vysokým investicím do vzdělání, školství a vědy.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.