Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Kadlec to přece musel tušit

HN.IHNED.CZ  24. 2. 2006

Když Národní bezpečnostní úřad uděluje někomu prověrku, nezjišťuje jen jeho možnou spolupráci s komunistickými tajnými službami, jak se může laik domnívat. Jedna z prvních věcí, po které se pátrá, je to, zda nemá prověřovaná osoba finanční problémy, jestli si půjčuje peníze, jestli je zadlužena, předlužena apod. Člověk s dluhy je totiž manipulovatelný a vydíratelný.
Tolik na úvod ke zprávě, že bývalý ředitel NBÚ Tomáš Kadlec, už ve funkci ředitele státního strategického podniku Čepro, si na podzim 2004 půjčil dva milióny korun. Nechce říci od koho. Na konto mu je složil jistý mladík, který sloužil coby prostředník. A když uprchlý stíhaný podnikatel Radovan Krejčíř potvrdil ze Seychel, že peníze přišly od něj, Kadlec se dal slyšet: "V žádném případě se už vůbec k ničemu vyjadřovat nebudu".
Ale ředitel vysoce sledovaného státního podniku, který je majetkem všech daňových poplatníků (a který má být hlídán kvůli "strategickému zájmu" všech občanů) by neměl mít žádné finanční problémy. Proto mají tak vysoké platy.
A už vůbec nemá mít problémy v řádech miliónů korun, které by musel řešit nějakým rychlým vkládáním peněz na účet od osoby, kterou - jak sám tvrdí - ani moc dobře nezná. Včera server Aktuálně doplnil, že si Kadlec pár dní po obdržení peněz koupil v Praze byt za 4,2 miliónu korun.
Pokud si ředitel firmy jako Čepro potřebuje půjčit, jsou tu hypotéky, standardní půjčky a konzervativní finanční instituce. Ředitel strategického podniku musí navíc počítat s tím, že je tajnými službami prověřován prakticky bez ustání, včetně pohybů peněz na účtu. V tom se liší od normálního občana. Je to asi nepříjemné, zato však slušně zaplacené.
A tohle všechno musel Kadlec, který pracoval v BIS jako expert na ekonomickou kriminalitu a který posléze v NBÚ dohlížel na prověrky, vědět lépe než kdokoli jiný.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.