Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Kapitalismus z cizího

HN.IHNED.CZ  16. 6. 2006  

Včera klíčový hospodářský výbor Senátu "nechal projít" mimořádné odškodnění klientů bank, které narychlo před volbami schválila poslanecká sněmovna a to - jak praví floskule - "napříč politickým spektrem." Když jde o nějakou pořádnou všivárnu, je to koneckonců v našem prostředí pravidlem. Pokud se jedná o dobrou či důležitou věc (jako je například penzijní reforma), politici se dohodnout "napříč spektrem" nedokáží.
Titíž lobbisté a právníci, kteří tak rychle přesvědčili sněmovnu, zjevně "pracují" i na senátorech. Horní komora má tak nyní možnost osvědčit, že je sborem silných, moudrých, zkušených a nezávislých osobností. Nebude to lehké, vnější - a po rozhodnutí výboru i vnitřní - tlak na schválení bude určitě převeliký. Mimochodem: jak je zvykem, paragrafy o odškodnění klientů Kreditní banky, Plzeňské banky a Union banky do 4 miliónů korun přivařili poslanci k novele zákona o zrušení Fondu národního majetku.
Zopakujme tedy důvody, proč je vlastně navržené schéma odškodnění obzvláště zavrženíhodné.
Náhrada bude například vyplácena i za anonymní vklady. To je evidentně v rozporu se směrnicí EU. Náhrada bude vyplacena nejrůznějším spekulantům s pohledávkami. Je-li náhrada schválena pro klienty tří bank, vzniká tím legislativní nerovnost mezi klienty bank. Pro normální klienty stále platí zákon, kterým se odškodňuje 90 procent vkladů pouze do výše 750 000 korun.
Ve Fondu pojištění vkladů, do kterého přispívají všechny banky, jsou v tuto chvíli čtyři miliardy korun. Jenže finanční dopad novely na fond bude 3,8 miliardy korun. Aby se fond naplnil, bude soukromým bankám de facto předepsána extra daň.
Odškodněna bude i Česká pojišťovna, a to za to, že kdysi sama vyplatila vkladatele Kreditní banky Plzeň do čtyř miliónů korun. To ale před lety učinila pojišťovna dobrovolně, šlo o dohody mezi IPB a PPF o ovládnutí pojišťovny. Poslanci de facto nařídili veřejnou podporu soukromému subjektu.
Pokud norma projde (mimochodem: vsadím se, že ji Václav Klaus vetovat nebude), korupčnická pověst země se dále zhorší. Myslí-li nový "snad-premiér" boj s korupcí vážně, měl by oslovit své kamarády senátory a před přijetím podezřelé normy je varovat.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.