Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Kaplanová - a dál?

hn.ihned.cz  11. 8. 2006
Jiřina Kaplanová, bývalá vysoce postavená úřednice Komerční banky, byla včera odsouzena k pěti letům odnětí svobody. Paní Kaplanová není sice žádná zneužitá chuděra, do které se stylizuje, přesto její proces budí znepokojivé otázky.
Většina stamiliónových úvěrů, respektive obchodních akreditivů, jež Kaplanová ve svém oddělení připravila a poskytla, směřovala k firmám spojeným s podnikatelem Františkem Chvalovským. Jenže případ samotného Chvalovského, který je obžalován z úvěrového podvodu, ještě nezačal a kdovíkdy začne. Přitom to logicky musel být Chvalovský, kdo věc inicioval a měl z ní profit. Působí podivně, že celá věc nebyla sloučena v jeden jasný a srozumitelný proces. Odsouzeni byli pomahači a zprostředkovatelé, ale hlavní aktér se jim zatím směje na svobodě. Tedy: možná zatím.
Soudce včera poměrně odvážně konstatoval, že vinni jsou i nadřízení Kaplanové - tehdejší šéf Komerční banky Jan Kollert a člen představenstva Vladimír Šulc. Ti ale nebyli vůbec zahrnuti do obžaloby a nemohli být souzeni! Ptejme se proč, jak je to možné a jaký to dává smysl.
Stejně tak ještě nezačal proces Baraka Alona, jehož firma B.C.L. připravila Komerční banku o osm miliard korun. Alonově firmě přitom poskytovalo peníze také oddělení Kaplanové, a to na úplně stejném principu jako Chvalovského skupině. Proces s Alonem, byť i v jeho nepřítomnosti, by asi objasnil mnohé. Dočkáme se ho ale vůbec někdy?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.