Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Kdo důvěřuje ČNB

HN.IHNED.CZ  18. 1. 2006  
Oba viceguvernéři ČNB připustili, že "existuje prostor" pro snižování úroků. Přitom teprve nedávno, na podzim, centrální banka cenu peněz zvýšila. Předtím to bylo zase naopak. Na první pohled to vypadá, že kdyby v posledních dvou letech banka se sazbami nehýbala vůbec, byl by efekt podobný, ale měnový trh stabilnější a kredibilita banky vyšší. Zdá se to logické. Po bitvě je ale každý generál.
Vývoj sazeb sice připomíná cimbuří středověkého hradu, ale nic fatálního se neděje. V bankovní radě sedí - s výjimkou bývalého šéfa Konsolidační agentury Pavla Řežábka - kvalitní ekonomové a ve výzkumu ČNB pracuje zdejší špička. Změny sazeb nahoru a zase dolů se dají chápat i jako snaha pružně reagovat na každou změnu či novou prognózu. Možná by ale neškodilo, kdyby šéfové emisní banky sledovali o fous méně složité modelování a dogmata a více sázeli na intuici a zdravý rozum, tak jako slavný Alan Greenspan.
Rozpory v ČNB o přijetí eura (bohužel ideologické, nikoli odborné), které se dostaly na veřejnost článkem člena bankovní rady Roberta Holmana v tomto listu, představují z hlediska důvěryhodnosti instituce do budoucna daleko vážnější problém. Holman, věrný názorový satelit prezidenta Klause, napsal, že banka by si měla nárokovat větší právo mluvit do přijetí společné evropské měny. Až dosud zněl z ČNB pouze názor, že přijetí eura je výlučným politickým rozhodnutím vlády. Bankovní rada by měla svůj postoj objasnit a uklidnit obavy odborné veřejnosti, že ČNB neví, co smí a nesmí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.