Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Kdo koho dřív podrazí

HN.IHNED.CZ  23. 6. 2006  

Prezidentská volba, která proběhla na začátku roku 2002, byla poznamenána bojem na levici. Václav Klaus byl zvolen nejen pro to, že ČSSD nebyla jednotná a neměla silného kandidáta, ale také proto, že komunistům bylo libým potěšením vrazit sociálním demokratům nůž do zad. KSČM bylo jasné, že neúspěch při volbě hlavy státu sociální demokraty oslabí. Chtěla toho využít a pokusit se stát dominantní silou na levé části spektra a získat více respektu, prestiže a snad i státních postů.
Podstatné při prezidentské volbě bylo, že šlo ze zákona o volbu tajnou. ODS i prezident obvykle tvrdí, že Václav Klaus vlastně neví, kdo že ho za prezidenta zvolil, byl prý volen "napříč spektrem".
Příští týden se ve sněmovně odehraje další klíčová tajná volba. Bude to volba orgánů sněmovny, jejího předsedy a místopředsedů. Dlouho se mluvilo o tom, že předsedou sněmovny se má stát Jiří Paroubek, v posledních dnech se ale v kuloárech proslýchá, že funkci získá místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, zatímco šéf komunistů Vojtěch Filip si podrží funkci místopředsedy. Volba orgánů sněmovny je tajná a stačí prostá většina přítomných hlasů. ODS bude jistě tvrdit, že taková volba bude výsledem nejednotnosti ČSSD, o žádné dohodě s komunisty nebude nikdo nic vědět, protože nic nepůjde nikomu dokázat.
Před volbami se zdál být levicový blok kompaktní. To už dávno nemusí být pravda. Vojtěch Filip dobře ví, že velká koalice ČSSD-ODS je pořád velmi pravděpodobným konečným vyústěním situace. Tuší, že ho Paroubek nakonec hodí přes palubu, takže zkusí nejdřív hodit Paroubka přes palubu sám.
K čemu je ale vůbec systém tajné volby dobrý? Nepochybně k tomu, aby zprůchodnil ústavu a umožnil například postupné takzvané "oddrolování" stranicky disciplinovaných poslanců a nakonec také "vygenerování" vlády. Kdyby byla volba veřejná, pak patová situace povede k tomu, že se vedení sněmovny nepodaří ustanovit ani za rok, o vládě ani nemluvě.
Nákladem instrumentu tajné volby ale je, že občan ztrácí možnost kontroly. Cosi tuší, ale do politických obchodů nevidí. Jenže jinak to asi vymyslet nejde. Český parlamentní systém není v tomto ohledu příliš výjimečný.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.