Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Kdo umí žít bez legislativy

HN.IHNED.CZ  30. 6. 2006  

Není zatím jasné, jestli Topolánkova stovková koaliční vláda vznikne, ale když se tak stane, je zjevné, že to bude vláda, jejíž legislativní možnosti budou prakticky nulové. Pokud někdo umožní vládě vznik tím, že onemocní nebo odejde na toaletu (ať již to bude sociální demokrat nebo komunista), neznamená to ještě, že bude vládu podporovat i při schvalování zákonů.
Jsou každopádně resorty, které mohou bez nových zákonů docela dobře fungovat (jako zahraničí nebo vnitro) a jsou takové, ve kterých reformní páni ministři budou riskovat, že se bez nové legislativy znemožní (finance, zdravotnictví, sociální věci). Proto bude zajímavé sledovat, jak se jednotliví navržení ministři ze stovkové vlády na vládnutí těší. Řekl bych tedy, že velmi různě.
K povolebním šachům ještě jednu poznámku. Co je vlastně výhodné pro komunisty? Velká koalice? Nebo stovková, vachrlatě přežívající Topolánkova vláda? Záleží možná na tom, dají-li soudruzi přednost krátkodobým či dlouhodobým zájmům. Krátkodobě se možná docela vyplatí podrazit Paroubka, a komunistům to může vynést nějaké ty funkce, kterými se po mizerném volebním výsledku budou moci předvést. Dlouhodobě se ale komunistům může vyplatit spíše velká koalice, která z nich učiní levicovou opoziční alternativu s perspektivou růstu. Velká koalice může umenšit sociální demokraty, zatímco jednotný levý opoziční blok proti Topolánkově stovce s lídrem a mluvčím Paroubkem by mohl časem vyústit až do spojení obou stran. A to by pro komunistické bossy asi nebylo výhodné.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.