Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Když Havel mluví a Klaus mlčí

HN.IHNED.CZ  15. 9. 2006

Bývalý prezident Václav Havel jednal v pondělí ve střešovické restauraci o amerických základnách jak s bývalým premiérem Paroubkem, tak s ministrem zahraničí Alexandrem Vondrou. (Ne dohromady, ale s každým zvlášť.)
Den před schůzkou se oba znesváření politici v debatě veřejnoprávní televize častovali urážkami typu "tlustý chlapec" (nutno dodat, že Paroubek si začal). Havel se podle všeho pokusil dostat spor o americkou základnu, jejímž je příznivcem, do věcné roviny. Výsledek asi moc povzbudivý nebyl, konfrontace před komunálními a senátními volbami i po schůzce pokračuje. Ale aspoň to zkusil.
Určitě se najde někdo, kdo bude Havlovi vyčítat příliš ambiciózní iniciativu, jaká prezidentskému důchodci nepřísluší. Jenže: kdyby se v této vážné věci, která se týká spojeneckých závazků a národní bezpečnosti, ráčil angažovat prezident současný, mohl by Havel v klidu zůstat sedět doma.
Celá věc je ovšem ožehavá, základny jsou nepopulární, takže se Václav Klaus stáhne a mlčí. Možná je to vlastně dobře. Prezident Klaus o základnách v létě roku 2003 řekl pro německý Frankfurter Allgemeine Zeitung: "Na základě naší historie jsme velmi citliví na příchod cizích jednotek na naše teritorium. Myslím, že znovuumístění cizích vojenských jednotek by u nás nebylo vítáno." Tento výrok byl jeden z důvodů Klausovy roztržky s americkým velvyslancem Stapletonem. Může teď Klaus snadno otočit? Bylo by to dost těžké. A hlavně asi nechce.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.