Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Když libertariáni kopou do filmu

HN.IHNED.CZ  2. 6. 2006

Přijde mi pokaždé tragikomické, když si čeští libertariánští křupani cvičí ochablé svaly na financování kultury. Naposledy na zamítnutém zákonu o fondu kinematografie.
Najednou zase můžeme číst, jak je to nespravedlivé, nesystémové, jak to, že podobnou speciální taxou není daněn každý resort, jak se zašmodrchávají pravidla hry, jak umění, kultura a film potřebují spíše askezi a utrpení, aby mohly vytvářet pravou kvalitu a krásu atd.
Ano - je pravda, že prezidentem vetovaný zákon je nesystémový. Snaží se ale celý náš systém být alespoň trochu systémový? Proč se naši libertariáni nerozčilují každý den nad desítkami miliard korun dotací pro zemědělství? Proč jim nevadí dotace na stavby neuvěřitelně předražených dálnic? Proč jim nevadí "nesystémové" dotace pro politické strany, proč nekritizují stamilióny korun z kapes daňových poplatníků pro extremistickou komunistickou stranu? Proč kvůli tomu nedrží hladovku?
A když zůstaneme u samotné kultury: nevšiml jsem si, že by někdo někdy brojil proti stamiliónům korun ročně pro Národní divadlo nebo proti desítkám miliónů pro kamenná krajská divadla.
Film pro mne určitě neznamená nic božského. Jenže osobně budu raději žít v Amsterodamu nebo v Berlíně, kde se peněz na kulturu dává mnohem více (hlavně na tu živou, otevřenou, autentickou), než v nějakém dokonale systémovém libertariánském ráji. V takové zemi se také daleko svobodněji dýchá než v striktní liberální utopii.
Občas si také člověk může přečíst omšelou etudu na téma, že peníze nejsou pro kulturu vše, protože kulturnost je jinde než v penězích. To je svatá pravda, ale peníze jsou pro kulturu (a zejména film) setsakramentsky důležité. Stejně jako pro vědu nebo pro školství.
Produkce filmů není "byznys jako každý jiný". Pokud půjde pouze o byznys, každá rozumná grantová komise peníze odmítne. Pokleslá lidová zábava typu Kameňák si vždy najde sponzorů dostatek. S poskytováním grantů prostřednictvím "osvícených komisí" je to jistě ožehavé, opravdu kvalitní umění se podaří vytvořit jenom někdy, občas se grantové komise utnou. Chyby ale k životu patří a jejich přirozenou existenci je třeba před libertariánskými sršni ustát.
P.S.: Stejně se vsadím, že se prezident Klaus bude za pár týdnů producírovat po večírcích karlovarského filmového festivalu. Je to přece společenská událost, že.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.