Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Když prezidenti oceňují "známé"

HN.IHNED.CZ  6. 10. 2006

Prezidentův tiskový mluvčí Petr Hájek tedy nebude Klausem dekorován, přesto se už poněkolikáté objevila v tisku rádoby objektivní a vyvážená srovnání, jak oba porevoluční prezidenti, Klaus i Havel, vyznamenávali své známé a kamarády.
Myslím, že to je nesrovnatelné. Samostatná otázka je, kdo jsou vlastně "Klausovi kamarádi", ale mezi vyznamenanými určitě najdeme lidi, které Václav Klaus dobře zná a kteří pomohli jemu nebo ODS s kampaní: Vlastu Průchovou, Vladimíra Jiránka apod. Havel jistě vyznamenával své kamarády (třeba Pavla Landovského, Jarmilu Bělíkovou), své kancléře (Luboše Dobrovského, Karla Schwarzenberga) a známé. Vtip je ale v tom, že Havlem vyznamenaní "kamarádi" jsou shodou okolností vězni svědomí či disidenti, kteří se za minulého režimu chovali slušně a statečně. Pavel Landovský je sice herec (Klaus má zase Kodeta), jenže nesměl dlouhá léta vystupovat a z republiky do emigrace ho vyštvala StB. Karel Schwarzenberg pomáhal před rokem 1989 českému disentu a jako zástupce Helsinki Watch se zúčastnil coby pozorovatel politických procesů (například s Ivanem Jirousem). Ono to s tou nucenou objektivitou a vyvažováním zkrátka vždycky tak snadno nejde.
Každý prezident si může vyznamenávat koho chce, pokud mu to premiér kontrasignuje. Je to jeho svaté prezidentské právo. Podstatné na celé věci je to, co se bude naše potomstvo učit v hodinách občanské nauky a historie. Že Václav Havel vyznamenával především lidi jaksi příkladné, jisté morální vzory (když už nepoužijeme patetické slovo "hrdina")? Nebo že oba prezidenti vyznamenávali své známé a kamarády?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.