Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Když se lid bojí méně než politici

hn.ihned.cz  25. 8. 2006

Podle průzkumu 65 procent Němců a 52 procent Francouzů i Britů jsou proti tomu, aby stát mohl nařizovat a kontrolovat počet pracovních hodin.

Deník Financial Times uveřejnil pozoruhodný průzkum veřejného mínění, podle kterého většina lidí podporuje flexibilnější a volnější pracovní trh, tedy méně státního diktátu a regulace. Zcela zjevně žádají lidé po státu větší svobodu pracovat více hodin.
Podle průzkumu 65 procent Němců a 52 procent Francouzů i Britů jsou proti tomu, aby stát mohl nařizovat a kontrolovat počet pracovních hodin. Společný průzkum deníku Financial Times a firmy Harris vychází z rozhovorů s desetitisíci lidmi v Británii, Německu, Itálii, Španělsku a Francii.
Pracovní dobu kontroluje evropská direktiva, která umožňuje pracovat pouze 48 hodin týdně. Dodejme, že nezaměstnanost v Německu a Francii, které pracovní dobu regulují ještě mnohem přísněji, je dvakrát větší než v Británii, resp. v anglosaském světě.
Zaměstnanci na Západě se obávají odlivu míst do oblastí s nižšími mzdovými náklady, například do Polska, Česka, Slovenska. Šéf koncernu Volkswagen Bernd Pischetsrieder varoval odbory, že pokud nebudou souhlasit s prodloužením pracovní doby z 29 hodin na 35 hodin (bez možnosti vyššího výdělku), bude výroba nového modelu Golfu přesunuta mimo Německo.
Co většina lidí chce, nyní víme. Pozadu ale zůstávají politici. Až dosud se zdálo, že váhají s reformami trhu práce, protože se chovají populisticky podle učebnicové definice tohoto slova. Spíš to ale vypadá, že mnozí francouzští a němečtí politici jsou "populisté na druhou": ještě ustrašenější než lid. Možná, že strach z uvolnění státní regulace s poukazem na "globalizační zlo" či "dravý kapitalismus" v lidech sami živí, aby se pak mohli stylizovat do role zachránců.
Nyní začíná foukat reformátorům v Evropě vítr do plachet. O západoevropský vývoj by se měly zajímat i české politické strany, a to ze tří důvodů. Za prvé, evropská regulace je i naším tématem, měli bychom umět přispět do diskuse. Za druhé, je tu nový zákoník práce, jehož budoucnost je právě teď předmětem politických jednání. Za třetí, doba, kdy prchají pracovní příležitosti k nám, jednou skončí a budeme muset umět reagovat na to, že pracovní místa začnou mizet ve prospěch kohosi na Východě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.