Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Klausova vynoření

HN.IHNED.CZ  1. 9. 2006
Tři měsíce trvá bezvládí. Přesto je prezident překvapivě pasívní. Čas od času se vynoří, pak se zase schová. Po dvou měsících marnosti například pomohl "malým krůčkem" zprůchodnit sněmovnu. Topolánkova vláda, která bude představena dnes, asi nedostane důvěru. Co potom? Možnosti jsou tři. Prezident vstoupí do hry nějakým dalším "krůčkem". Nebo zamíchá kartami razantně a představí jasnozřivý plán, který smíří obě velké strany, případně úplně všechny. Pak je tu možnost třetí: dnes proběhne na Hradě ceremonie, po níž se hlava státu zase zanoří. A to proto, že žádný plán nemá, neboť žádný nastražit a vymyslet ani nelze. A být nakonec pro smích je to poslední, co si Klaus přeje.
Jisté je pouze to, že prezident bude sledovat vlastní zájem. Není na tom nic špatného, protože to dělá víceméně každý. Je zřejmé, že Klaus nebude preferovat násilné a úzké řešení, ale nějaké široké, které mu poskytne silné šance být prezidentem znova.
V dobách vzniku Tošovského kabinetu Klaus kritizoval Václava Havla, že si sestavuje vládu svému oku libou, a to že prý prezidentovi nepřísluší. Netouží ale Klaus ve skutečnosti po tomtéž? Že on představí "svou, prezidentskou vládu", ať už do předčasných voleb, nebo i na celé funkční období?
Klaus řekl, že by "Miroslava Kalouska neodsuzoval". Jenže Paroubkův a Kalouskův tah nevyšel a je otázka, jak si teď vlastně stojí vztah Klaus-Paroubek. S tím mohou souviset i frekventované kuloární spekulace o tom, že Paroubek bude nějak odstaven a do vládní hry může znovu vstoupit i Miloš Zeman. Čekají nás možná ještě různá překvapení.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.