Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Klausův Grass

HN.IHNED.CZ  25. 8. 2006

Ač se Václav Klaus - co ho známe - vymezuje proti intelektuálům, při "velkých tématech" vždy spěchá se mezi intelektuály zařadit. A co by to bylo za vlivného intelektuála, který se ještě nevyjádřil k případu Grass! Takže Klaus napsal článek do Lidových novin, ve kterém kauzu Grassova přiznání ke členství ve Waffen-SS rozebírá.
Prezident jako obvykle odmítá "silácké a moralizující soudy". Přesto se však na Grasse hněvá. Klausovi se nezdá Grassovo vysvětlení, že chtěl touto cestou "uniknout z rodinného prostředí". Pozoruhodná je pak tato pasáž: "Proč jednoduše neříci, že "Vaterland" byl v nebezpečí a že malý Grass chtěl svým dílem pomoci, aby vlast nebyla zničena? A dodat, že vlast či domov pro něho byly už v mladém věku více než ta ideologie, která tuto ničivou válku rozpoutala. To by byl velmi srozumitelný argument."
První postřeh je úsměvný. Klaus nezapře politika. A ten má příliš často tendenci vše nějak vysvětlovat (či okecávat) a vybírat tu variantu, které lidé nejsnáze uvěří, která bude nejsrozumitelnější a nejpřesvědčivější. Grass není politik, zatím toho moc nevysvětlil. Jestli to ale někdy udělá, určitě to nebude v intencích výběru té nejlépe uvěřitelné verze. Mezi námi: přenesme se do německého kontextu a zkusme si představit, jak by Grass asi vypadal, kdyby začal plácat něco o Vaterlandu. (A pak je tu trochu projekce. Malý Klaus by nikdy z domova neutekl, takže pro to neshledává pochopení ani u ostatních.)
To druhé je úsměvné o dost méně. Ten prezidentský důraz na vlast či "Vaterland" je smutně kýčovitý a člověk se těžko brání tomu, aby do současných souřadnic dosadil Klausovu starost o naši vlast (národní stát), kterou se chystá spolknout zlá Evropská unie. Starostí o bezpečí vlasti a domova lze opravdu vysvětlit leccos.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.