Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Klíč má v rukou Německo

HN.IHNED.CZ  6. 1. 2006

Krize s ukrajinským plynem podle mnohých obnažila pravou Putinovu tvář. Ale mezi námi, kdo si ještě dělal o Putinovi iluze? Podle deníku The Wall Street Journal je daleko důležitější role Německa, které drží klíč k dalšímu geostrategickému a bezpečnostnímu vývoji v Evropě. Podle editorialu deníku vývoj posledních dní podtrhl, jak hanebné bylo rozhodnutí kancléře Schrödera podpořit stavbu plynovodu pod Baltickým mořem a jak hanebné je, že slouží dozorčí radě společného podniku.
Až začne plyn za pět let novým plynovodem proudit, stanou se bývalé sovětské satelity - nebudou-li vůči Kremlu poslušné a uctivé - ve větší či menší míře rukojmími Ruska. A protesty západní Evropy (respektive Německa) budou v takovém případě chabé, protože západní Evropa bude mít svůj zdroj, který přes žádné bývalé satelity neprochází. To samé platí i pro druhou stranu: Rusko dostane skrze baltský plynovod dokonce také páku proti západní Evropě, kdyby totiž náhodou začala zlobit ona.
Kancléřce Merkelové se podařilo do programu nové německé vlády prosadit zlepšení německo-amerických vztahů a upevnění euroatlantické vazby. Merkelová má nyní příležitost předvést, co vlastně měla na mysli.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.