Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Komu patří Blair

HN.IHNED.CZ  13. 4. 2006
ODS na tom dlouho pracovala a nakonec jí to vyšlo. Šest týdnů před volbami přijme Mirka Topolánka k audienci v Downing Street č. 10 britský premiér Tony Blair. Do Londýna odletí výhradně za ním, návštěva lídra konzervativců Davida Camerona není na programu. Poslední tah v souboji o Blaira ale může mít ČSSD: přijede-li do Prahy v květnu ještě jednou a podpoří ji.
Hvězda Blair je již pobledlá, v Česku je ale pořád v kursu. Má to jistou logiku. Britská ekonomika je příkladem úspěchu. Ví to nejen čtenáři Economistu, ale i mladí lidé, kteří jezdí do Londýna hlídat děti a učit se anglicky. Německo, Francii ani Itálii si žádný politik za rámeček nedá. A nizozemské či norské lídry volič nezná.
Proti poměrům na kontinentu není Blair žádný levičák, takže si s ním Topolánek svoje opravdově pravicové pracky nezamaže. Není náhodou, že baronka Thatcherová považovala za svého následovníka spíše Blaira než navoněné snobské seladony, kteří šéfovali konzervativcům. Na rozdíl od nich má charisma a umí se rozhodovat. Jenže ruku na srdce: Znáte někdo někoho, kdo bude volit podle toho, kdo se nechal vícekrát vyfotit s Blairem?
Čeští politici by měli spíše přemýšlet, proč jejich strany generují jen naduté knedlíkové strejdy a unylé čteče z papíru. Proč samy nepřitáhnou lidi s jiskrou jako má Blair: elitní, zajímavé, přesvědčivé a vzdělané.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.