Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Konec italské telekracie

HN.IHNED.CZ  12. 4. 2006
Těsně, ale přece zvítězil v italských volbách opoziční Romano Prodi a jeho levicový blok. Co to přinese Italům? Možná ne lepší ekonomické výsledky, ale určitě alespoň lepší televizi. Otázkou ale je, zda jim velmi těsný výsledek nepřinese vbrzku i nové volby. Prodiho vítězství bylo doslova o vlas, takže vláda bude rukojmím menších koaličních partnerů.
Itálie nutně potřebuje ekonomické reformy: pružnější pracovní trh, pohyblivější mzdy. Prodi sice zvítězil s podporou eurokomunistů, nelze to však vykládat jako vítězství protireformních sil. Berlusconiho chabé reformy totiž skončily ani ne v polovině cesty. A Itálie se musí do změn pustit, nechce-li se potopit ve Středozemním moři. Z eurozóny vystoupit nemůže, či přesněji: při italské úrovni zadluženosti by to bylo neúnosně nákladné.
Chřadnoucí italská ekonomika nebyla ale jediným tématem voleb. Bylo to referendum o provázanosti politiky s médii, o nepřijatelném zasahování státu do svobodných médií. Bylo to referendum o korupci a propojení politiky a ekonomiky. Bylo to hlasování o tušené úrovni všeobecného mafiánství, které prostupuje státní aparát. A bylo to hlasování o přísném oddělení mocí, o samostatné a nezávislé justici. Berlusconi byl v tomto směru škůdcem liberální a ústavní demokracie. Jeho vláda přinesla do Evropy telekracii, permanentní manipulaci a korporativistické postupy zavánějící perónistickou Argentinou.
Pravda, v zahraniční politice tu může být jedna změna nevítaná: ať byl Berlusconi, jaký byl, osvědčil se jako americký spojenec v době krize. Toto "ale" však nic nemění na konečné bilanci: dobře, že vyhrál Prodi.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.