Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Konec legrace

hn.ihned.cz  16. 8. 2006  
Rozpočet, který připravil ministr financí Bohuslav Sobotka, respektive odcházející vláda vedená ČSSD, není špatný vtip, ale nebezpečná rozbuška.
Rozpočet počítá s privatizačními příjmy. Přitom žádné prodeje podniků vláda neprojednala, nepřipravila a neschválila. Nadto evropská pravidla nepovolují do rozpočtu účtovat takové jednorázové příjmy. Sobotka také počítá s deseti miliardami navíc ze zvýšené spotřební daně na cigarety. Opírá se tak o zákon, o kterém se ještě ani nezačalo politicky vyjednávat. Ze záhadných důvodů kalkuluje s notným vylepšením výběru daně z příjmu firem.
Totéž platí o výdajích. Ministr chce odložit platnost zákona o nemocenské a zákona o státní službě. Chtění, sny a doufání ale do rozpočtu nepatří. Nadto bychom překročili o 46 miliard výši výdajů, kterou sám ministr ohlásil Bruselu. A když už Sobotka počítá s dosud neschválenými zákony, je zajímavé, že nesáhl na předvolební dárečky za desítky miliard (rodičovské příspěvky, porodné), když se od tohoto lidoveckého návrhu nyní tak distancuje.
Drasticky šetřit se naopak bude tam, kde se šetřit nemá. Nebudou peníze na školství, vědu a výzkum. Obrana bude "očesána" tak, že nesplníme sliby vůči NATO, ani plán transformace armády. Nebudou peníze na povinnou spoluúčast státu v projektech financovaných EU, a přitom do Bruselu budeme platit pořád stejně.
Z kaše vede cesta jen skrze změny zákonů o sociálních výdajích. Je zřejmé, že to nebude schopna učinit slabá vláda s pouze stovkovou podporou. Je to důvod pro zodpovědnou spolupráci obou velkých stran. I kdyby to měla být jednorázová spolupráce za tímto jediným účelem.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.