Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Kongres USA v éře úpadku

HN.IHNED.CZ  21. 7. 2006

Může nás snad těšit, že zákonodárný sbor, jeho malá důvěryhodnost a neschopnost čelit lobbistickým zájmům netrápí jenom nás v Česku, ale i Spojené státy. Špatnému stavu amerického Kongresu se věnuje poslední číslo týdeníku The Economist. Podle něj je seznam kongresmanů, kteří porušují pravidla, den ode dne delší.
Dva nedávné příklady: William Jefferson, demokrat z Louisiany, měl doma na mrazáku nevysvětlených 90 tisíc dolarů (vsuvka: soudě podle vývoje případu Srba, v Česku by mu za to nic nehrozilo). John Doolittle, republikán z Kalifornie, dovolil své ženě inkasovat 15% poplatek z každého sponzorského daru na kampaň.
Otcové zakladatelé si podle britského týdeníku přáli, aby Kongres důkladně kontroloval exekutivu. Jenže pod Georgem W. Bushem je parlament do značné míry marginalizován a slouží k protlačování prezidentské agendy. Kongres rezignoval na svou kontrolní roli.
Republikánská většina se soustředí na přijímání dodatků v poslední minutě (vsuvka: stejně jako v Česku dochází k roubování paragrafů do nesouvisejících zákonů). Běžně dochází k nemravnému ohýbání pravidel. Během schvalování dotací na léky v programu Medicare, prodloužili republikáni čekací dobu na svolání do jednacího sálu z obvyklých patnácti minut na tři hodiny, dokud se nesejde zaručená většina.
Kongres také pracuje stále méně. Ještě v 60. letech zasedal 323 dní v roce. Dnes jenom 250 dní. A pokud kongresmani pracují, příliš času tráví rozdáváním peněz na nesmyslné projekty. Občanská organizace Citizens Against Government Waste (Občané proti vládnímu utrácení) odhaduje, že rozhazovačných projektů bylo v roce 1995 celkem 1439 za deset miliard dolarů. Dnes je jich skoro 14 tisíc, úhrnem za 27 miliard dolarů.
Typický příklad: zvláštní naléhavý zákon o hurikánu Katrina obsahoval také odstavec o 1,8 miliónu dolarů na podporu umění ve státě Západní Virginie, která se vůbec nenachází u moře.
Kvalita schvalovaných norem se podle The Economist také zhoršuje. Nové miliardové dotace na léky v rámci programu Medicare jsou prý legislativou takřka podvodnou. Kongres slibuje závazky, pro které nemá zdroje, a poskytuje návod k podvodnému účetnictví. Kongres financuje ročně dálnice za 300 miliard korun. Je to prý festival nezodpovědného rozdávání peněz. Za 223 miliónů dolarů byla například schválena stavba mostu, který nikam nevede.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.