Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Krátká paměť si koupí Rosněfť

HN.IHNED.CZ  21. 4. 2006

Bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský načasoval svůj veřejný dopis českých osobností na podporu "Putinova vězně" Michaila Chodorkovského velice dobře. Nejde jen o schůzku G8, která začíná o víkendu v Petrohradě. Ve hře je také to, že v Rusku byla zahájena příprava emise nových akcií firmy Rosněfť, tedy podniku, který pohltil hlavní produkci Chodorkovského impéria Jukos.
Má to být největší jednorázová emise akcií - tzv. IPO - v historii světového kapitalismu: 49 % akcií Rosněfti má vynést 20 miliard dolarů. To už investoři zapomněli na pár let starou historii kolem Jukosu a Rosněfti? Snad je to bolest dnešního kapitalismu: krátká paměť, krátký horizont uvažování.
Firma Rosněfť byla původně vytvořena jako státní odpadkový koš pro drobná aktiva ropných firem, jež zbyla po privatizaci v 90. letech. Za Putinovy vlády byla však Rosněfť transformována do jedné z největších ruských ropných firem.
Pro připomenutí: konsorcium velkých zahraničních bank se dohodlo s Rosněftí, že na ni převedou své pohledávky vůči Jukosu. Firma jim na oplátku slíbila zaplatit celkem 482 miliónů dolarů, které jim Jukos dlužil. Pak Rosněfť poslala Jukos do bankrotu.
Zatímco bankovní věřitelé budou snadno uspokojeni, daleko horší je situace zahraničních akcionářů Jukosu a majitelů jeho dluhopisů, jejichž investice se znehodnotily. Rosněfť i ruská vláda budou čelit sérii arbitrážních žalob.
A teď tedy, po této flagrantní konfiskaci, se ruská vláda jakoby nic znovu obrací na západní fondy a láká je k investici do svého ropného průmyslu. Emisí akcií si chce Kreml koupit důvěru mezinárodního kapitálu v celý pofidérní projekt znárodněného a nyní zas částečně privatizovaného ropného podniku.
Rosněfť si najala Petera O'Briena, bývalého viceprezidenta investiční banky Morgan Stanley, aby řídil celou emisi a svou přítomností posílil důvěru investorů. Zde je totiž také riziko celého obchodu. Někteří si mohou říci: Proč bychom měli znovu kupovat to, co už jsme jednou měli a co nám bylo ukradeno?
Ale Putin spoléhá na starou poučku zakladatele sovětského Ruska: kapitalista vám prodá i provaz, na němž má být pověšen. Tak proč by si nekoupili Rosněfť, že.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.