Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Která koalice je horší?

HN.IHNED.CZ  6. 1. 2006  

Zažíváme v České republice zvláštní paradox. Ekonomice se daří, investice se hrnou, nezaměstnanost klesá, ale politické vyhlídky jsou chmurné a temné. Vezměme si například nedělní výrok Václava Havla: velká koalice je "nejhorší možné řešení", menšinová vláda je také "špatné řešení."
Do jisté míry je to přeci jen věc nálady či naturelu. Pesimista nebo člověk v depresi vidí vždy jen jedno špatné a jedno ještě horší řešení. Ekonom se snaží analyzovat náklady a výnosy možných variant. Pokusme se o to.
Pozitiva velké koalice jsou jasná. Ta nemůže vzniknout bez širokého konsenzu v zahraniční politice a ten může zemi prospět. Podaří se dohoda o modernizaci systému investičních pobídek, vznikne šance pro penzijní reformu, pro dohody o zpružnění pracovního trhu... Reformy ale nebudou odvážné, jen mělké.
Negativa jsou také zřejmá. Zhorší se korupční prostředí a projevy "mafiánského kapitalismu", základní instrument parlamentní demokracie - tedy kontrola vlády opozicí - bude prakticky zlikvidován. Již dnes například stavíme kilometr dálnice třikrát dráž než jinde. Pročpak asi? Může to být ještě horší? Odpověď: ano může. Důsledkem velké koalice bude také politický vzestup extremistů, především komunistů.
Na menšinové vládě ČSSD nenajdeme pozitivního nic. Vláda sice bude pod kontrolou, na druhou stranu bude mít tendenci nabízet úlitby na všechny strany. Vratkou podporu soupeřů si bude všelijak kupovat. Stav veřejných financí se zhorší. Země nebude vnímána jako politicky stabilní. Žádné reformy se konat nebudou, pokud budou komunisté schvalovat vládě rozpočty, budou požadovat část ekonomické moci jako ODS v dobách oposmlouvy.
To už lze snad snáze najít pozitiva na přímé vládní účasti komunistů. Nejen známá Mitterandova marginalizace komunistů "vtažením do vlády", ale i osud rakouských Svobodných naznačují, že by se u nás opakovalo totéž.
Komunisté by se rozpadli na pravověrné a pragmatické a pak by se mezi sebou pohádali o moc a o peníze. V dlouhodobé perspektivě by se rozkývalo levicovo-pravicové kyvadlo a regulérní střídání většinových vlád.
Jenže - fuj! Společnost - včetně autora diáře - si na toto řešení ještě nepřipravila žaludek: z pietních, morálních, symbolických, estetických a jiných důvodů.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.