Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Láptě a politický plyn

HN.IHNED.CZ  3. 1. 2006  
Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem se stupňuje. Krize vyvolala naléhavá jednání a varovná prohlášení od Bruselu po Bílý dům. Nelze jistě Rusku a Gazpromu vyčítat, že žádá za plyn zaplatit cenu tržní. Ukrajina by sama měla vědět, že platit čtyřikrát méně, než je obvyklé, rovná se vazalství hrubého zrna. S tržní či obvyklou cenou zemního plynu je ale potíž. Každý, takže i Gazprom má svaté právo uzavírat různé kontrakty s různými zákazníky. Pokud má být ale klíčem poslušnost Putinovi, je třeba to odsoudit. Bělorusko nezlobí a dostává plyn pořád skoro zadarmo. Zcela nepřijatelné pak je zvýšit uprostřed zimy cenu přes noc čtyřnásobně. Rusko by mělo být ochotné k postupným krokům. Cena by se také od tržní neměla lišit o řády, maximálně o procenta.
Gazprom si postavil supermoderní mrakodrap tvaru kosmické rakety, vevnitř ale nesedí manažeři ala Wall Street, ale mužici tančící dle kremelské píšťaly. Byznys tlačí mocensky. Drahé obleky si ušili z pytlů a z láptí jim čouhá sláma.
V ekonomickém zájmu Ukrajiny a Ruska je dohodnout se. Současný stav je nevýhodný pro oba. Jenže kdy se tak stane? To je, oč tu běží. Přijde-li dohoda v řádu dní, nic se neděje. Bude-li to trvat týdny, může se do vážné patálie dostat většina evropských zemí.
Bude každopádně jedině dobře, když Evropa začne více diversifikovat energetické zdroje, více investovat do rezervních kapacit. Je to stejně důležité jako třeba členství v NATO. Potíž je ale v tom, že takové investice se musí z něčeho zaplatit. Důsledkem bude opět dražší plyn a zase o něco vyšší daně.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.