Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Lékárnictví je regulovaný cech

HN.IHNED.CZ  13. 1. 2006

Lékárníci nás straší, že může zbankrotovat až třicet procent lékáren. Strašení krachem celého odvětví, či alespoň jeho významné části, je úplně běžná metoda, kterou vždy a všude využívá každá nátlaková skupina. Lékárnictví sice lze při troše dobré vůle zařadit mezi podnikání, jenže má jen málo společného s trhem. To platí do jisté míry skoro všude na světě a v našem systému dvojnásob. Je to odvětví ryze cechovního charakteru, velice silně autoregulované a ještě k tomu přeregulované státem. Nedělejme si iluze. Takový cech rozhoduje i o tom, že nebudou dvě lékárny v jedné ulici. Cech si nepřeje krachy a bankroty, přeje si zařídit, aby zbylo pro všechny.
Je lékáren hodně, nebo málo? Jaká je oprávněná marže? Můžou lékárny krachovat? A má nám to snad vadit?
S "oprávněnou marží" jsou jenom dvě možnosti. Buď se podíváme na průměrnou marži lékáren a jejich ziskovost v jiných zemích se srovnatelným systémem zdravotnictví, nebo zjistíme průměrnou ziskovost čehosi obdobného, leč tržního - snad třeba drogérií. Nejlépe obojí.
Zásah navrhovaný Rathem neohrozí velké lékárnické řetězce, může ale ublížit malým firmám. Stát má proti lékárnám velké páky. Může jim pohrozit, že vitamíny, paraleny, aspiriny a podobné léky povolí prodávat třeba u benzinových pump či v samoobsluhách. A je tu i další hrozba. Velká skladová, distribuční a logistická centra, která budou lékárny prostě a jednoduše obcházet. Doktor klikne myší a lék vám za chvíli přistane před dveřmi bytu. Opravdová hrozba pro lékárny se nejmenuje Rath, ale deregulace a liberalizace.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.