Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Lepší Putinův muž než Ind?

HN.IHNED.CZ  2. 6. 2006
Důležité státy západní Evropy opět demonstrovaly, jaké obavy jim dělá Putinův režim a jeho rostoucí hlad v oblasti ekonomické moci. Místo aby evropské vlády daly hlavy dohromady a pokoušely se ruský vliv omezovat a ředit, děje se opak. Největší evropský výrobce oceli Arcelor čelí jak známo už delší dobu pokusu o "nepřátelské převzetí" ze strany indického Mittalu. Management Arceloru se ale koncem minulého týdne dohodl s majitelem ruské ocelářské firmy Severstal Alexejem Mordašovem.
Arcelor má nakoupit 90 % akcií Severstalu plus všechny podíly v jeho dceřiných firmách. Výměnou za to získá Mordašov 32procentní podíl v Arceloru a silnou manažerskou kontrolu - bude prezidentem nové společnosti.
Indický magnát Lakšmí Mittal se brání a za pomoci investiční banky Goldman Sachs organizuje odpor akcionářů Arceloru. Ke svolání valné hromady jich ale potřebuje dvacet procent.
Na celé roztodivné transakci je pozoruhodné to, že nemůže probíhat (a ani neprobíhá) bez požehnání západoevropských vlád a bez zázemí Putinova Kremlu. Alexej Mordašov je jeden z nejbohatších lidí v Rusku a také jedním ze spřízněnců prezidenta Putina, s nímž má vřelé vztahy. Nedávno ho navštívil na jeho dovolené v Soči.
Arcelor je jako firma zapsán v Lucembursku, část akcií drží lucemburská a belgická vláda. I když je většina akcií kótována na burze, rozhodující vliv na věc má francouzská vláda, která koneckonců sama veřejně vyhlásila politiku ochrany národních šampiónů.
Pokud se plán Arceloru uskuteční - což je velice pravděpodobné - zachrání si sice triko frankofonní manažeři, ale jedna z největších ocelářských firem na světě se ocitne pod nepřímou kontrolou Kremlu. Odnesou to především akcionáři. Kreml je mnohým evropským vládám zjevně bližší než Mittal, který představuje zdravý a činorodý globální kapitalismus. Mittal neovlivňuje a nekorumpuje v zákulisí vlády, nýbrž vyjednává s akcionáři. Jestli ona tahle přímočarost nepřipadá evropským vládám jaksi podezřele americká!
Mimochodem: čeští euroskeptici často varují před bruselským centralismem. Stojí v tomto případě za zmínku, že pro Američany je něco takového naprosto nepochopitelné. Například editorial listu Wall Street Journal Europe považuje za příčinu celé situace skutečnost, že se v Evropské unii nepodařilo projednat jednotnou legislativu, která stanovuje podmínky pro fúze a převzetí obchodních společností. Ty zůstávají bohužel pod rozdrobenou kontrolou národních států. I kvůli tomu poroste vliv Putinova Ruska v záležitostech unie.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.