Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Libor Procházka ať raději mlčí

HN.IHNED.CZ  7. 4. 2006

Na celé arbitráži s Nomurou a opětovném mediálním oživení kauzy IPB je nejvíce tristní, že představitelé vytunelované banky - jako například její bývalý náměstek a hlavní stratég Libor Procházka - v klidu dávají celostránkové rozhovory novinám, kde si hrají na nevinné a ublížené a útočí na nejrůznější instituce, které mají představovat autoritu státu.
Sám Procházka je přitom trestně stíhán například kvůli vydání podřízených dluhopisů, kterými se financoval vstup Nomury do IPB. Anebo za případ úvěrů pro spřízněné firmy banky za devět miliard korun.
V Americe bývalí šéfové zkrachovalých firem Enron a WorldCom poskytují od jisté doby rozhovory leda o tom, jak se kají a hluboce omlouvají podvedeným zaměstnancům, věřitelům i americkému lidu. Co jim také zbývá? Policie i státní zástupci jim jdou od začátku po krku. Přestože případy Enron a Worldcom vypukly o dva roky později než IPB, jsou dnes soudně buď u konce, nebo se ke konci rychle blíží. Ti, kdo způsobili finanční ztráty v řádech miliard, by si v životě nedovolili v nějakém rádobyinteresantním rozhovoru osočovat stát, politiky, centrální banku nebo regulátora, protože by jim to strach nedovolil.
Případy Procházky a spol. jsou zatím jen v rukou vyšetřovatelů. Bůh ví, zda se vůbec někdy dostanou k řádnému soudu. I tohle ale úzce souvisí s nepříliš příznivými výsledky londýnské arbitráže. Aktéři podivných obchodů chodí v Česku po svobodě, takže proti nim ten český stát asi tolik nemá.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.