Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Lze "jen tak" zničit směnku?

HN.IHNED.CZ  15. 9. 2006

Premiér Topolánek na zvláštní tiskové konferenci dlouze a detailně vysvětloval, jak se jeho někdejší firma VAE zbavila dluhu u První městské banky a jak on sám prodejem jejích akcií získal peníze na byt. K tomu tři poznámky.
1. Za pozornost stojí firmy BB Cash a Eltodo, které odkupovaly pohledávku vůči VAE od města Prahy, coby vlastníka První městské. Doporučoval bych kupříkladu finančním úřadům, které denně šikanují tisíce živnostníků, mnohdy kvůli zjevným prkotinám, aby se o účetnictví obou kupců zajímaly.
2. Topolánkovi se těžko může dokázat nějaký kriminální čin, jestliže je pravda, že akcie prodat směl (protože nebyly zastaveny) a jestliže jím vystavená směnka byla zničena. Jsou tu ovšem nejasnosti v postupu pražských radních. Pohledávka vůči VAE nebyla prodána ve veřejné aukci ani nějakou jinou transparentní metodou, například obálkovou. Její prodej firmě BB Cash doporučila poradenská firma CM Credit ze skupiny PPF. Šestnáctimiliónová pohledávka byla prodána za 5,5 miliónu korun. Proč právě za tolik?
3. A pak je tu firma Eltodo, jejíž zástupce se rozhodl Topolánkovu směnku jako nepotřebnou zničit. Směnka podle směnečného práva není pouhý důkaz o existenci pohledávky; je to cenný papír, představuje samotný dluh. Je možné ji jen tak roztrhat? Co na to říkají auditor a finanční úřad?
A proč firma Eltodo, instalující například semafory a podobná zařízení, potřebuje pomáhat "politikům, kteří rostou" (jak se vyjádřil její někdejší zaměstnanec a bývalý primátor za ODS Jan Koukal)? Aby mohla prodávat dráž semafory? Není to žádná maličkost, elektronické řízení jedné křižovatky přijde dnes i na dva milióny korun.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.