Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Máme lékařům tleskat?

HN.IHNED.CZ  21. 2. 2006  
Před blížící se demonstrací zdravotníků a pod tlakem velkodistributorů léčiv nařídil premiér Jiří Paroubek ve zdravotnictví zpátečku. Příliš tvrdá úhradová vyhláška, podle které proplácejí pojišťovny léky, se narychlo zase změkčí. A nejsou-li někde ve zdravotnictví peníze, byla to chyba, příště jich bude dost. ČSSD to sice ještě oficiálně nepřiznala, ale celé slavné tažení Davida Ratha teď vypadá jako politicky neúspěšné.
Vždyť jaký je zatím výsledek? Šetřit se nebude, pokusy o zestátnění zdravotnictví se ukazují obtížně průchodné, aspoň do voleb, a podle všeho i kvůli Rathovi začaly ČSSD klesat preference. Takže máme tleskat koalici praktických doktorů, zubařů, lékárníků a distributorů léčiv, že svorně a obětavě zastavili jednoho samolibého chlapíka s diktátorskými manýrami? Tak naivní nejsme.
Je před volbami, politici se trumfují sliby, ve hře je rozdávání peněz na příští čtyři roky. Slušná hospodářská čísla velí opozici udělat ze zdravotnictví významné téma (udělal by to každý opoziční politik). Teď je zkrátka vhodná šance utrhnout si co nejvíc, vydobýt si či udržet pozice, pojistit si či pročistit ucpané penězovody. Hraje se o zájmy jednotlivých skupin v zdravotním systému, který má všestrannou alergii na změny a šetření.
Klasik byrokracie profesor Parkinson dávno napsal, že v boji za skupinový zájem se vždy argumentuje "veřejným blahem", "ztrátou svobody" či rovnou krachem celého odvětví. Proto i argumenty protirathovské koalice zkoumejme obezřetně: toto není souboj Dobra se Zlem, ale o peníze.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.