Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Mile zaprodané odbory

HN.IHNED.CZ  10. 4. 2006
Na svém sjezdu v čtyřhvězdičkovém hotelu s japonskou zahradou si odboráři jenom orazítkovali to, co všichni tušíme dlouho. Že nejsou nezávislou nátlakovou skupinou, nýbrž organizací prorostlou s vládní stranou a zkorumpovanou mocí.
Bývalého i současného šéfa odborů poslala do Senátu ČSSD. V dozorčích radách státních podniků sedí již dlouho odboráři, kteří tam jsou sice ze zákona za zaměstnance, ale bez souhlasu odborů by tam být nemohli. V Telecomu i v ČEZ si mohli přijít na milióny a jiné výhody. Žádný protest se v této věci nikdy nekonal.
Za vlády komunistické strany byly odbory prorostlé s komunistickou stranou. Většina občanů si je spojovala s rekreací, bonboniérou a tlustými zátylky. Nyní skončily v náručí sociální demokracie. Sjezdu tento stav nevadí, což potvrzuje skutečnost, že kromě senátora Štěcha nebyl žádný jiný kandidát na předsedu.
Jejich věc. My ostatní jsme měli dosud ze zpacifikovaných a líných odborů spíše prospěch. Fakt, že má hospodářský růst zdravé základy, souvisí s tím, že se růst mezd neutrhl ze řetězu.
Důležitější než dnešní sjezd je tato otázka: Co se stane, až začne případně vládnout nějaká reformní vláda, ve které nebude ČSSD? Půjdou pak odbory do boje? To by se musely nejprve zbavit garnitury spokojených a pohodlných strejdů a postavit do čela neúplatné lídry ochotné jít do rizika.
To ale v českém bahnitém rybníčku podle všeho nehrozí. Pro milióny neodborářů je to nakonec dobře. Odbory jsou v moderní ekonomice spíše přežitek a silné, radikální a bojovné svazy by prosperitě nepřidaly.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.